НБА 2022/2023

Адетокунбо со нов трипл-дабл израмни НБА рекорд

Грчкиот чудак повторно одигра извонредна партија и израмни рекорд стар 51 година. Хрватот Богдановиќ одигра одлична партија во победата над актуелниот шампион Голден Стејт.

Јанис Адетокунбо постигна 30 поени, имаше 21 скок и 10 асистенции во неговиот втор трипл-дабл сезонава и 31-ви во кариерата во победата на Милвоки Бакс над Торонто Репторс со 104:101.

Воедно и израмни 51 година стар рекорд во НБА, станувајќи прв од 1972 година и Карим Абдул-Џабар со 200+ поени, 80+ скокови и 30+ асистенции во период од 5 натпревари.

Remote video URL

Еден од најдобрите натпревари во сезоната одигра Бојан Богдановиќ во победата над актуелниот шампион Голден Стејт Вориорс од 122:119.

Неговиот Детроит Пистонс со тројка во последната секунда го победи Пистонс. Богдановиќ за нешто повеќе од 33 минути игра постигна 29 поени за својот тим.

Богдановиќ заврши со 10/15 од поле, од кои одлични 5/6 за три поени. Уфрли 4 од 5 слободни фрлања, а имаше и 4 скока и 4 асистенции

Детроит имаше три поени предност на 4,2 секунди до крајот, а потоа Клеј Томпсон со тројка израмни на 119:119. Во последната секунда пред крајот на натпреварот Пистонс ја зедоа топката од страничната линија, Беј ја прифати и ја внесе в кош за победа.

Џејлен Дурен поентираше од сите 8 обиди и натпреварот го заврши со 18 поени и 11 скока.

Remote video URL

Феникс Санс беа поразени од Кливленд Кавалирс со 88:90. На 4 секунди до крајот Еван Мобли постигна поен. Санс ги предводеа Крис Пол со 25 поени и 8 асистенции и Деандре Ајтон со 15 поени и 18 скока.

Remote video URL

Резултати:

Шарлот Хорнетс - Мемфис Гризлис 107:131
Кливленд Кавалирс - Феникс Санс 90:88
Орландо Меџик - Оклахома Сити Тандер 126:115
Филаделфија 76ерс - Индијана Пејсерс 129:126
(прод.)
Њујорк Никс - Сан Антонио Спарс 117:114
Торонто Репторс - Милвоки Бакс 101:104
(прод.)
Чикаго Булс - Бруклин Нетс 121:112
Минесота Тимбервулвс - Портланд Трејл Блејзерс 113:106
Њу Орлеанс Пеликанс - Хјустон Рокитс 119:108
Голден Стејт Вориорс - Детроит Пистонс 119:122
Лос Анџелес Лејкерс - Мајами Хит 112:109
Сакраменто Кингс - Атланта Хокс 117:120

Табела:

Standings provided by Sofascore
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Кошарка

Атаман до Бостон: Кога ќе го победите Панатинаикос, тогаш ќе бидете светски шампиони

Read more

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Read more

Член на Дрим тимот отпадна за Олимписките игри

Read more

Руди Фернандес соборува рекорди и исполнува ветувања: Шпанецот по шести пат на Олимпијада

Read more
 

Спорт

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Читај повеќе

Милан го потврди трансферот на Мората

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Сити го доби првото засилување

Читај повеќе

Хамилтон за Шумахер откако се изјасни дека е геј: Испрати позитивна порака

Читај повеќе

Импресионираше на ЕУРО, Барселона поради него зема нов кредит

Читај повеќе
  • play_arrow

Шпанците избраа 11 стадиони за Светското првенство

Читај повеќе

Дали Ракитиќ избега од Саудиска Арабија?

Читај повеќе

Синот на Ибра го потпиша првиот професионален договор со Милан

Читај повеќе

Атаман до Бостон: Кога ќе го победите Панатинаикос, тогаш ќе бидете светски шампиони

Читај повеќе