НБА 2019/20

Адетокунбо вторпат по ред прогласен за најкорисен играч во НБА

Кошаркарот на Милвоки Бакс, Гркот Јанис Адетокунбо е прогласен за најкорисен играч во сезоната во НБА.

Дваесет и петгодишниот грчки репрезентативец одигра 63 натпревари во сезоната 2019/20 и во просек постигнуваше 29,5 поени, 13,6 скока и 5,6 асистенции по натпревар за 30,4 минути.

Во плеј-офот, Бакс стигнаа до полуфиналето на конференцијата. Адетокунбо одигра 9 натпревари, со просек од 26,7 поени, 13,8 скока и 5,7 асистенции со просечно време од 30,8 минути.

Remote video URL

Адетокунбо ја освојува титулата МВП втора година по ред. Тој е 14-ти кошаркар што ја освоил наградата повеќе од еднаш.

Јанис е роден во Атина како дете имигранти од Нигерија.

реклама

Хороскопски знаци кои важат за најдобри во секс

Read more

Вакцината нема да биде семоќна, маски ќе носиме со години

Read more

Шест ритуали што жените задолжително ги прават пред да имаат секс

Read more

Видео од деветгодишниот Хабиб во борба со мечка го одушеви интернетот

Read more

Кошарка

Ова нема крај: Одложени уште три натпревари во Евролигата

Read more

Дерик Роуз повторно мета на Лејкерс

Read more

Дончиќ е ран фаворит за МВП на следната сезона

Read more

Леброн до Коби: Брате, се надевам дека се гордееш со мене!

Read more

Спорт

Хаос во Реџана, дури 21 фудбалер заразен со COVID-19

Читај повеќе

Мурињо: Судиите се луѓе и грешат, но ВАР грешки не прифаќам

Читај повеќе

Ф1 го подготви прелиминарниот календар на трки за 2021

Читај повеќе

Иско распали по Зидан: Ме става во игра во 80-та минута

Читај повеќе

Проблеми за Милан пред вечерашното дерби: Донарума и Хауге позитивни

Читај повеќе
  • play_arrow

Пирло: На Јувентус не му треба шлаканица за да се разбуди

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку заработи Нурмагомедов по победата над Гејџи?

Читај повеќе

Кристијано Роналдо под истрага, му се заканува казна

Читај повеќе
  • play_arrow

Видео од деветгодишниот Хабиб во борба со мечка го одушеви интернетот

Читај повеќе