УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

Adidas ја откри новата топка за Лигата на шампионите

Ѕвездената топка го доби своето јубилејно 20-то издание, а со неа ќе се игра нокаут-фазата која почнува веќе утре.

Во 2001 година УЕФА во соработка со Adidas ја создаде првата ѕвездена топка, инспирирана од логото на Лигата на шампионите. Оттогаш оваа топка стана симбол за најсилното натпреварување на светот.

Новата топка се вика „Finale Istanbul 21“ во чест на финалето кое оваа сезона ќе се игра во Истанбул.

„Топката нуди контрола, аеробатска стабилност и безбеден зафат преку термички врзани шестоаголни панели, ѕвезди што се преклопуваат и текстуриран слој. Споена со одржлив лепак, топката нуди лесна површина и подобрен прв допир за уште поголема прецизност на теренот“, велат од УЕФА.

Remote video URL

Лигата на шампионите продолжува утре вечер со натпреварите Барселона - ПСЖ и Лајпциг - Ливерпул, а ќе заврши со фналето на 29 мај на „Ататурк“ олимпискиот стадион во Истанбул.

реклама

Фудбал

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Read more

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Read more

Меси постави нов рекорд

Read more

Ибра потпишува нов договор со Милан

Read more
 

Спорт

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Читај повеќе

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Дејвис го одигра првиот натпревар по повредата во февруари

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси постави нов рекорд

Читај повеќе

Ибра потпишува нов договор со Милан

Читај повеќе

Перес: Евролигата ја спаси кошарката

Читај повеќе

Чеферин: Сите ме разочараа, но Барса најмалку

Читај повеќе

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пирова победа за МЗТ, Младост патува во полуфиналето

Читај повеќе