Adidas претстави сончеви слушалки од рециклирана пластика

Компанијата Adidas ги претстави Bluetooth слушалките RPT-02 SOL, кои користат сончева енергија за полнење на батеријата.

Сончевите уреди не се ништо ново, многу компании ги произведуваат, но сончевите слушалки сè уште се реткост. Adidas ги претстави слушалките RPT-02 SOL кои се поврзуваат со уреди преку Bluetooth и имаат вградени сончеви ќелии Powerfoyle на Exeger.

Самите слушалки се направени од рециклирана пластика. Овие слушалки нудат 80 часа резерва во батеријата дури и во темна просторија каде што не се изложени на сончева светлина.

Слушалките се водоотпорни според стандардот IPX4, имаат микрофон, како и USB-C приклучок за дополнително полнење.

Цената на слушалките е 230 долари.

На пазарот има уште некои слушалки кои ја користат истата технологија, а меѓу нив е и моделот Urbanista Los Angeles. Исто така, тука се и слушалките Blue Tiger чија цена е 220 долари.

Тагови
реклама

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Read more

Се огласи и Роналдо

Read more

Кои луѓе не смеат да пијат кафе?

Read more

Хардвер

Зошто батериите на телефоните се празнат побрзо во зима?

Read more

Како телефонските батерии може да бидат опасни?

Read more

Доаѓа конкуренцијата на најмоќните Qualcomm Snapdragon чипови

Read more

Apple исфрла основни елементи од дизајнот на iPhone 15

Read more
 

Гик

ЕУ дебатира како правно да се регулира работата на вештачката интелигенција

Читај повеќе

Како бесплатна игра заработи 9 милијарди долари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како НАСА планира да ги врати луѓето на Месечината до 2024?

Читај повеќе

Корисниците во Европа ќе може сами да го поправаат својот iPhone

Читај повеќе

Кои се најпребаруваните поими на Google во 2022?

Читај повеќе
  • play_arrow

Конечно пронајдени остатоците од последниот тасмански тигар

Читај повеќе

ЕУ инвестира 43 милијарди евра во производство на европски чипови

Читај повеќе

Кој најмногу верува во вештерки, клетви и уроци?

Читај повеќе

Под супервулканот Јелоустоун има двојно повеќе магма отколку што се мислеше

Читај повеќе