Adobe Flash го одреди датумот кога заминува во историјата

Почнувајќи од 2021 година легендарниот Adobe Flash повеќе нема да биде достапен.

Во 2017 година Adobe најави дека планира да стави крај на својата Flash платформа. Сега, тоа се официјализира: Adobe Flash нема да биде достапен по 31 декември 2020.

Flash играше значајна улога во развојот на многу делови ширум интернетот, особено во 90-тите и раните 2000-ти години. Нудеше помош кај веб-страниците при анимации, игри и видеа.

На почетокот, дури и YouTube беше зависен од Flash за стримување на своите видеа. Но, во првата половина од првата декада во новиот милениум, Flash стана сѐ помалку и помалку популарен поради појавата на други помоќни платформи, како HTML 5 и CSS 3. Покрај тоа, имаше потреба од поефикасна алатка за работата на смартфоните.

Веќе во 2010 година почна да се насетува крајот на Adobe Flash. Тогаш Стив Џобс, основачот на Apple, објасни зошто неговите продукти како iPad, iPhone и други не можат да работат со Flash. Со оглед на популарноста на производите на Apple, јасно е зошто употребата на Flash драстично опадна.

Но, не значи дека од 1 јануари 2021 година нема да може повеќе да го имате и употребувате Adobe Flash, туку едноставно платформата нема да се надоградува и да произведува нови верзии. Доколку и натаму користите Flash, имајте на ум дека во иднина ќе работи со значително намалена безбедност.

Тагови
реклама

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Софтвер

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

Read more

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

Корисниците на уредите на Apple се сомневаат дека Instagram ги шпионира

Read more

Како да избришете видео од вашиот YouTube канал?

Read more

Гик

  • play_arrow

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Читај повеќе

Facebook отстрани 7 милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Читај повеќе

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Читај повеќе

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

Читај повеќе
  • filter

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

Читај повеќе
  • play_arrow

25 најдобри Single Player видеоигри во 2020

Читај повеќе

Twitter сака да ја купи TikTok и да ги преземе американските операции

Читај повеќе

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Читај повеќе