Адвокатите ги открија најголемите причини за развод

Адвокатите, за The Huffington Post, открија осум проблеми кои се најголема причина за развод.

Чувство на нееднаквост

„Кога на почетокот се среќавам со брачните партнери, честопати слушам дека мажот или жената не се чувствуваат еднакви со партнерот во бракот, особено кога станува збор за грижа за децата. Потребно е да се одвои време и енергија да  активности во семејството, посети на лекар и дружење. 

Секогаш кога некој ќе почувствува дека нивниот сопружник не му помага, се јавува огорченост, а кога се вклучени деца - станува сложено. Поднесување на барање за развод е единствениот начин на кој веруваат дека ќе поправат нешто“, вели Пуја А. Сачдев, адвокат од Сан Диего.

Недостаток на искрена комуникација

Проблемот не е она што си го кажуваат едни на други, туку она што не го кажуваат. Проблемот е создаден и никој од нив не сака да направи нешто околу тоа. Но, проблемот не заминува, туку станува уште подлабок. Потоа, справувањето со него е уште потешко затоа што обете страни сè уште се спротивставуваат на првиот проблем со кој никогаш не се соочиле и го туркаат вториот проблем под килимот.

Лош секс и губење на интимност

„Ова се двете најголеми поплаки. Проблемот е во тоа што односот помеѓу сопружниците е изгубен. Главниот проблем е недостаток на комуникација и недостаток на интимност. Важно е да се поврзувате со вашата сопруга секој ден и да споделувате задоволства како вкусно јадење или прошетка со кучето“, истакнува Лиза Хелфенд Мејер, адвокат од Лос Анџелес.

Сопружниците стануваат само цимери

„Луѓето честопати велат дека сопругот не е личноста со која се омажиле. Клиенти честопати се опишуваат како цимери и велат дека поминуваат малку време во интеракција", изјави Карла Шиф Донели, адвокат од Питсбург.

Брачниот другар стана себичен

„Себичноста се манифестира на различни начини: преку злоупотреба, непослушност, емоционално отсуство, избегнување на одговорност кај децата, итн. Сопругата не е свесна за тоа што му треба и што сака партнерот“, вели медијаторот и адвокат Алисон Патон.

Различен љубовен јазик

„Ова значи дека, на пример, едниот сопружник љубовта „ја купува“ со подароци, а другиот копнее по допир, разговор и заедно поминато време. Се појавува кавга, недоразбирање и несогласување. Откријте го вашиот љубовен јазик: може да ве спаси од одење во адвокатска фирма “, објаснува адвокатот и медијаторот Денис А. Коен.

Брачните другари се земаат здраво за готово

„На почетокот на врската, партнерите се вљубени и бараат различни начини да победат и да се држат еден до друг. Сепак, штом ќе се заветат, многумина се чувствуваат безбедни и помалку загрижени за тоа дали нивниот партнер е среќен или не. Ретко се среќавам со двојка која се разведува заради ненадеен или еднократен настан, како што е афера за една ноќ или грда расправија. Со толку многу инвестирања во брак, честопати треба многу повеќе за да се стави точка. Кога се сведува на тоа, брачните партнери конечно сфаќаат дека би биле посреќни кога не би биле во брак со таа личност“, заклучува Рандал М. Кеслер, адвокат од Атланта.

реклама

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Во Скопје 24 новозаразени, најмногу од Сарај и од Бутел

Read more

Жолта, сина или зелена: Која боја е совршена за спална, а која за дневна соба?

Read more

Грција се надева на „глампинг“ – тренд што ќе го спаси туризмот

Read more

Љубов и секс

За што лажат жените кога станува збор за сексот?

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Седум знаци во почетокот на врската кои не треба да ги игнорирате

Read more

Љубов во време на корона: Дали би излегле на прв состанок во пандемија?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Како изгледа процесот на создавање вакцина за COVID-19?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми одмаздници

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку се разликува баварскиот од германскиот јазик?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пита со спанаќ

Читај повеќе

За што лажат жените кога станува збор за сексот?

Читај повеќе

Грција се надева на „глампинг“ – тренд што ќе го спаси туризмот

Читај повеќе
  • filter

Жолта, сина или зелена: Која боја е совршена за спална, а која за дневна соба?

Читај повеќе

Дали вашата професија спаѓа меѓу најстресните?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како од Хичкок: Џиновски скакулци нападнаа град во Индија

Читај повеќе