Аеродром убедливо води по број на активни случаи во Скопје

Во главниот град COVID-19 е убедливо најраспространет во Општина Аеродром која со дури 675 активни случаи е лидер на табелата за скопските општини.

Фото: Општина Аеродром

Во Скопје, по денешните нови бројки објавени од Министерството за здравство, има вкупно 3.490 активни случај на коронавирусот.

Најмногу од нив, дури 675 се жители на Општина Аеродром. Потоа следуваат општините Карпош и Центар кои имаат над 500, а со по 400 и нешто се Гази Баба и Кисела Вода.

 1. Аеродром – 675
 2. Карпош – 528
 3. Центар – 508
 4. Гази Баба – 437
 5. Кисела Вода – 413
 6. Ѓорче Петров – 287
 7. Чаир – 171
 8. Бутел – 157
 9. Илинден – 60
 10. Сопиште – 31
 11. Шуто Оризари – 28
 12. Сарај – 23
 13. Петровец –21
 14. Чучер Сандево – 15
 15. Арачиново – 10
 16. Студеничани – 9
 17. Зелениково – 9
 • странци – 22
 • нераспределени - 86

Од почетокот на епидемијата главниот град регистрирал 11.592 заразени.

реклама

Македонија

Средновековниот и раноосманлискиот период во македонските учебници тема на 11. средба на македонско-бугарската Комисија

Read more

Со Албанија ќе се заштитува рибниот фонд во Охридското и Преспанското Езеро

Read more

Сеизмолошка опсерваторија: Земјотресот во Скопје со јачина од 3,5 степени по Рихтер

Read more

Почувствуван земјотрес во близина на Скопје

Read more

Вести

Средновековниот и раноосманлискиот период во македонските учебници тема на 11. средба на македонско-бугарската Комисија

Читај повеќе

Со Албанија ќе се заштитува рибниот фонд во Охридското и Преспанското Езеро

Читај повеќе

Лукашенко: Се закануваат дека ќе нè уништат

Читај повеќе

Сеизмолошка опсерваторија: Земјотресот во Скопје со јачина од 3,5 степени по Рихтер

Читај повеќе

Почувствуван земјотрес во близина на Скопје

Читај повеќе

Бојан Јовановски – Боки 13 отстранет од судница

Читај повеќе

ИЈЗ: За 9,9 отсто намален бројот на нови случаи со COVID-19

Читај повеќе

Скопските градоначалници се здружија во борба против загадувањето

Читај повеќе

Бучковски: Немаме друга мисија, ова мора сега да го решиме

Читај повеќе