Африканскиот Адолф Хитлер победи на локални избори во Намибија

Адолф Хитлер доаѓа на власт преку демократски избори. Ова не е лекција по историја туку тековни случувања во Намибија, поранешна германска колонија во Југозападна Африка.

Именуван во чест на поранешниот германски лидер, Уунона Адолф Хитлер освои мнозинство од гласовите и освои место во советот на регионот Ошана.

Во интервју за германски Bild, намибискиот Хитлер вели дека за разлика од неговиот злогласен имењак, тој нема амбиции да завладее со светот.

„Татко ми ми го дал името по тој човек. Веројатно нема поим за што Адолф Хитлер се борел. Најчесто во употреба користам Адолф Уунона. Сега е веќе доцна за да си го променам името“, вели тој.

Намибија била колонија на Германија од 1884 до 1919 година, време за кое Германците извршиле масовни убиства, а локалното бунтовно население било ставано и во концентрациони логори. Денес самата Германија своите дејствија во Намибија ги смета за геноцид. Откако Германците ја загубиле Првата светска војна, биле приморани Намибија да им ја отстапат на Британците, кои пак ја дале под контрола на Јужна Африка од каде во 1990 Намибија се отцепува како независна.

реклама

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Чек дис аут

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Научете како да играте шах за помалку од 10 минути

Read more

Во Гиза откриени 52 гробници меѓу кои и на кралицата Неит

Read more

Работници во австралиска фабрика украле лосос вреден милиони долари

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Читај повеќе
  • play_arrow

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Читај повеќе

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Читај повеќе
  • play_arrow

Бразилска убавица: Изабел Гулар

Читај повеќе
  • filter

Идеја за десерт: Лава колач

Читај повеќе
  • play_arrow

Научете како да играте шах за помалку од 10 минути

Читај повеќе

Зошто секое утро треба да пиете маслиново масло?

Читај повеќе
  • play_arrow

8-минутни вежби за истегнување за луѓе кои имаат седечка работа

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да држите диети?

Читај повеќе