Афроамериканците сепак ја поддржуваат полицијата

Над 80 проценти од анкетираните Афроамериканци сакаат и понатаму американската полиција да патролира по улиците во нивните населби, вели едно истражување на јавното мислење.

И покрај тоа што протестите под паролата „Black Lives Matter“ и натаму се активни барајќи намалување на буџетот на полицијата, сепак, тоа воопшто не значи дека Афроамериканците не ја поддржуваат полицијата.

Истражувањето кое групацијата Gallup го објави синоќа вели дека 81 процент од испитаните Афроамериканци сакаат полицијата да не го намалува своето присуство на улиците или дури и да го зголеми за да се чувствуваат побезбедни.

Поддршката за полицијата доаѓа и од испитаниците од другите раси кои живеат во САД. Дури 88 проценти од белите Американци ѝ дадоа поддршка на полицијата, 83 проценти од Латиноамериканците, додека нешто помала поддршка од 72 проценти ѝ даваат Азијците.

Во анкетата биле опфатени 36.000 возрасни Американци од целата територија на САД.

Исто така, анкетата го потврди и она што досега важеше, а тоа е дека Афроамериканците почесто приметуваат полиција. Околу 73 проценти рекле дека низ улиците „понекогаш“ или „често“ среќаваат полиција. Останатите раси на истите прашање дале процент од 65.

реклама

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Read more

Еротски колаж

Read more

Искрени илустрации во кои ќе се препознае секоја девојка

Read more

20-годишно момче загина во несреќа на Галичица

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Асанж го анализирал самоубиството на генералот Праљак

Read more

Ким се извини за убиството на јужнокорејскиот службеник

Read more

Додека закрепнуваше во Берлин, во Русија сè му запленија

Read more

Вести

Бројот на новозаболени од COVID-19 не се намалува, надлежните апелираат на почитување на мерките

Читај повеќе

Јубилејно 10. издание на „100 Илјади поети за промена“

Читај повеќе

Посвежо и ветровито со повремен дожд

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Од понеделник почнува етапната исплата на септемвриските пензии

Читај повеќе

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Читај повеќе

Возач и мигрант ранети при обид да избегаат од полицијата

Читај повеќе

20-годишно момче загина во несреќа на Галичица

Читај повеќе

Нови 143 случаи, 9 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе