Агенцијата за енергетика ја советува ЕУ: Штедете гас и избегнувајте прекини во снабдувањето

Меѓународната агенција за енергетика (IEA) ја советуваше Европската Унија да штеди гас за да избегне празни складишта и ризик од прекини на снабдувањето оваа зима.

За да се одржи снабдувањето со гас на соодветно ниво до крајот на грејната сезона, побарувачката ќе треба да се намали за 9 до 13 проценти во однос на просекот од изминатите пет години, се наведува во извештајот на IEA за пазарот на гас.

Заедно со нискиот прилив на течен природен гас (LNG), ова ќе обезбеди капацитетите за складирање гас да останат полни меѓу 25 и 30 проценти, се вели во извештајот.

Војната во Украина предизвикува значителна штета на корисниците на гас

Без намалена потрошувачка на гас и во случај на целосно прекинување на руските испораки од ноември, нивоата на складирање би можеле да паднат на нешто под пет проценти ако во тоа време малку ЛНГ се испорачува во ЕУ. Ова би го зголемило ризикот од прекини во снабдувањето во случај на последователен студен бран.

Според анализата на IEA, со значителен прилив на LNG, магацините би биле малку под 20 отсто капацитет.

„Руската инвазија на Украина и наглото намалување на испораките на природен гас во Европа предизвикуваат значителна штета на потрошувачите, бизнисите и цели економии, не само во Европа, туку и во економиите во развој и во развој“, рече директорот за енергетски пазари и безбедност на IEA, Кеисуке Садамори.

„Изгледите за пазарот на гас и понатаму остануваат заматени, не само поради несовесното и непредвидливо однесување на Русија што ја поткопа нејзината репутација како сигурен снабдувач. Но, сите индикации се дека пазарите ќе останат многу тесни на почетокот на 2023 година“, рече тој.

Во Европа побарувачката за гас ќе се намали за рекордни 10 проценти

Се очекува годинава глобалната потрошувачка на природен гас да падне за 0,8 отсто. Во Европа побарувачката ќе се намали за рекордни десет проценти, а во Азија и Пацификот ќе остане непроменета.

Но, следната година се очекува глобалната потрошувачка на гас да се зголеми за 0,4 отсто, иако самите изгледи остануваат главно неизвесни, особено во однос на идните акции на Русија и притисокот од постојано високите цени на енергијата врз економијата, објави IEA.

Тековната гасна криза, исто така, создава долгорочна неизвесност, особено истакнувајќи ја ситуацијата во земјите во развој каде што се очекуваше зголемување на потрошувачката на природен гас барем на среден рок како замена за еколошки неприфатливиот јаглен. Дополнително, меѓународната трговија со LNG се најде под голем притисок на краток и среден рок поради наглото зголемување на увозот во Европа.

реклама

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Свет

ОН: Подготвена е првата пратка со руско ѓубриво за Африка

Read more

Првпат во историјата, помалку од 50% од Британците се идентификуваат како христијани

Read more

Нови мапи и сателитски снимки: Каде Русите копаат ровови за утврдување?

Read more

Германија очајна за странски работници, ја олеснува имиграцијата

Read more
 

Вести

Малолетничка од Аеродром со нож ја нападнала мајка си

Читај повеќе

ОН: Подготвена е првата пратка со руско ѓубриво за Африка

Читај повеќе

Судот му даде рок до 5 декември на Бирото за супервештачењето за Ласкарци

Читај повеќе

Во штипската модуларна болница украдени 20 до 30 метри бакарни цевки

Читај повеќе

Првпат во историјата, помалку од 50% од Британците се идентификуваат како христијани

Читај повеќе

Кривична за скопјанец, на полицајци лажно им се претставил како полициски службеник

Читај повеќе

Германскиот претседател Штајнмајер пречекан со највисоки државни и воени почести

Читај повеќе
  • play_arrow

Тунџев: Катастарските услуги поскапени за 25 до 30 проценти

Читај повеќе

Нови мапи и сателитски снимки: Каде Русите копаат ровови за утврдување?

Читај повеќе