Агонијата продолжува: Ова е најлошиот Манчестер Јунајтед во историјата на Премиер лигата

Манчестер Jунајтед вечерва загуби од Њукасл со 1:0 во натпревар од 8. коло од Премиер лигата на гостински терен и падна на 12. позиција на табелата во Премиер лигата.

Стрелец на победничкиот погодок за домаќините беше Метју Лонштаф во 72. минута.

За Јунајтед ова беше трет пораз, додека Њукасл ја забележа само вторатата победа. Со новите три бода, тимот од „Сент Џејмс Парк“ ја напушти „зоната на испаѓање“ и сега е на 16. место.

Историски пад

Откако пред 27 години беше основана Премиер лигата, шест клубови ја имаат освојувано титулата на медиумски најатрактивното национално првенство во светот.

Но, кога пет од нив (Челси, Манчестер Сити, Арсенал, Блекбурн, Лестер) ќе ги здружат титулите, бројат вскупно 14, што е само една повеќе од вкупниот број на шестиот клуб – Манчестер Јунајтед – кој дури 13 пати бил првак на Англија.

Во изминативе пет години на Јунајтед му е недостижна титулата, а по осум кола оваа сезона, клубот е на само два бода од испаѓање.

Со поразот кај Њукасл, момците на Оле Гунар Солскјер останаа на само 9 бода, што е најлош влез во сезоната за клубот по првите осум натпревари, каков не се памети од 1989/90, кога во првите осум кола „црвените ѓаволи“ зедоа само осум бода, а првенството го завршија со 13. Но, ваквиот влез во сезоната го забележа пред ерата на Премиер лигата, па ова се брои за најлошиот Јунајтед во историјата на лигата.

реклама

Кога COVID-19 ќе стане лесна болест како настинка?

Read more

Бугарски програмер доби одговор од Илон Маск по 154 дена чекање

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Моќна порака: Погледнете како ТВ водителка ги поддржа жртвите на сексуално насилство

Read more

Фудбал

Како ќе биде запаметен Месут Озил во Арсенал?

Read more

Неверојатна трансформација на Фернандо Торес

Read more

Ова се најлошите трансфери што ги договорил Жозе Мурињо

Read more

Бившата девојка на Игуаин: Беше опседнат со „лесни“ девојки

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Како ќе биде запаметен Месут Озил во Арсенал?

Читај повеќе

Познати термините за натпреварите на Вардар во СЕХА лигата во јануари и февруари

Читај повеќе
  • filter

Неверојатна трансформација на Фернандо Торес

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова се најлошите трансфери што ги договорил Жозе Мурињо

Читај повеќе

Трет пораз за македонските ракометари на СП во Египет

Читај повеќе
  • play_arrow

Бившата девојка на Игуаин: Беше опседнат со „лесни“ девојки

Читај повеќе

Рибери не исклучува враќање во Бундеслигата

Читај повеќе

Историско финале: За првпат жена ќе суди на Супербоул

Читај повеќе

Верон: Занети може да го намами Меси во Интер

Читај повеќе