Airbus претстави електрично летало потивко од правосмукалка

Бучавата најверојатно ќе биде голем проблем со зголемувањето на бројот на авиони, но Airbus веќе нуди решенија и поставува стандарди.

Airbus обично се поврзува со авионите, но оваа компанија никогаш не ги крие своите амбиции да произведува мали летечки такси возила. Сонот сега е чекор поблиску до реалноста откако беше претставено решението, односно следната генерација на VTOL летала.

Станува збор за целосно електричен авион CityAirbus со вертикални способности за полетување и слетување, кој се развива уште од 2015 година. Примарната цел на леталото е да го избегне сообраќајот на земјата, а првичната замисла е да служи за персонална употреба.

Remote video URL

CityAirbus го развива одделот за хеликоптери на Airbus, а компанијата веќе изврши одредени тестови, поточно 242 тестови на земја и во лет so 1.000 километри поминати со претходната верзија. Сега, врз основа на претходните знаења и искуства, беше претставена новата генерација на CityAirbus, која изгледа поинаку од својот претходник.

Претходната верзија изгледаше како футуристички хеликоптер:

Remote video URL

Има фиксни крилја и опашка во облик на латиничната буква V, а се напојува од осум пропелери. Иако спецификациите не се откриени, новото летало нуди доволно простор за четири лица, досегот ќе биде околу 80 километри, а максималната брзина е 120 километри на час. Емисијата на гасови ќе биде еднаква на нула, а бучавата ќе биде „под контрола“. Airbus тврди дека ќе биде помалку од 65 децибели за време на летот, или помалку од 70 децибели за време на слетувањето, што е помалку во споредба со правосмукалка.

Доколку сѐ оди според планираното, првиот лет се очекува да биде во 2023 година, а добивање на сертификат за вршење летови во 2025 година.

Airbus е холандска компанија формирана во 1970 година со седиште во Лејден која произведува делови за воени, цивилни и вселенски летала. Најпозната е по патничките авиони кои масовно се употребуваат низ целиот свет како главна конкуренција на Boeing.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Вести

Израелски нуркач откри крстоносен меч стар 9 века

Read more

Facebook отвора 10.000 работни места во ЕУ заради создавање на метавселена

Read more

Метрото во Москва ќе се плаќа преку систем за препознавање лица

Read more

Пилула против корона до крајот на годината? Сиромашните земји изгледа пак ќе извисат

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Израелски нуркач откри крстоносен меч стар 9 века

Читај повеќе

Дали треба да бегаме во вселенски колонии или да ја спасуваме Земјата?

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледа Samsung Galaxy S22 Ultra?

Читај повеќе
  • play_arrow

Првата мисија до Јупитеровите Тројанци ќе ги открива тајните за раѓањето на Сончевиот Систем

Читај повеќе

Оштетување на мозокот и стареење: Што друго им се случува на астронаутите во вселената?

Читај повеќе

Кислородот ќе исчезне пред водата - крај на Земјата каква што ја знаеме

Читај повеќе

Facebook отвора 10.000 работни места во ЕУ заради создавање на метавселена

Читај повеќе

Метрото во Москва ќе се плаќа преку систем за препознавање лица

Читај повеќе

Пилула против корона до крајот на годината? Сиромашните земји изгледа пак ќе извисат

Читај повеќе