Ајакс го стопи пехарот и деловите им ги подели на навивачите

Холадскиот шампион одлучи на необичен начин освојувањето на титулата да го прослави со своите навивачи.

Трофејот наменет за шампионот на Холандија за актуелнава сезона во Ајакс одлучија да го стопат и од него да направат 42 илјади мали шампионски ѕвездички.

Секој навивач кој има сезонска карта од денеска ќе добие по една ѕвездичка или „дел од Ајакс“, како што наведува клубот.

„Сезонава игравме без нашите навивачи, односно без тие да бидат на трибините. И покрај тоа ја чувствувавме нивната поддршка секоја недела, од влегувањето на стадион, преку социјалните мрежи и личните контакти. Кога претходно рековме дека 'оваа титула е и ваша' мислевме на навивачите, а делбата на трофејот е конкретен доказ дека сме сериозни во таа намера. По турбулентната година, сакаме сите наши навивачи да бидат среќни“, изјави директорот на Ајакс, легендарниот голман Едвин ван дер Сар.

URL

И капитенот на тимот, српскиот репрезенттаивец Душан Тадиќ, се огласи по повод ваквиот потег за освојувањето на 35-тата шампионска титула.

„Играњето пред празен стадион не може да се спореди со атмосферата на 'Амстердам АренА'. Навистина ни недостасуваа навивачите изминатава сезина на сите натпревари и затоа сакаме да им се оддолжиме преку овој гест“, рече Тадиќ.

Тагови
реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Фудбал

Како се сака националниот тим!

Read more

Македонскиот дрес најубав на ЕУРО во изборот на ESPN

Read more

Почна ЕУРО 2020, но економското влијание ќе биде ограничено

Read more

Арнаутовиќ: Нè чека тежок натпревар, Македонците се квалитетни и со поддршка од целата нација

Read more
 

Спорт

  • play_arrow
  • filter

Јелена Ѓоковиќ одушеви со навивањето за Ноле на дуелот со Надал

Читај повеќе
  • filter

Како се сака националниот тим!

Читај повеќе

Македонскиот дрес најубав на ЕУРО во изборот на ESPN

Читај повеќе

Почна ЕУРО 2020, но економското влијание ќе биде ограничено

Читај повеќе

Арнаутовиќ: Нè чека тежок натпревар, Македонците се квалитетни и со поддршка од целата нација

Читај повеќе

Англиската репрезентација „тежи“ 1,2 милијарди евра, колку вреди македонската?

Читај повеќе

Тричковски: Головите на Кипар - дополнителен мотив за ЕУРО

Читај повеќе
  • filter

Шведски полицаец ќе ни суди на дебито на ЕУРО

Читај повеќе

Ѓунеш: Турција може да ја победи Италија

Читај повеќе