Ајакс со неверојатни 9:0 израмни рекорд стар 40 години

Фудбалерите на Ајакс синоќа остварија уште една убедлива победа, а овојпат во петтото коло од холандската Ередивизија на „Јохан Кројф Арена“, го совлада тимот на Камбур со дури 9:0. Израмнија и рекорд стар 40 години.

Уште пред натпреварот беше јасно колку Ајакс е фаворит против клуб кој има десетици пати помалку квалитетна екипа, а преовладуваше желбата за голови, па ја наполни гостинската мрежа.

URL

Веќе во првото полувреме домашниот тим водеше со 4:0 со головите на Тимбер, Бергуис, Мазрауи и Нерес, а во второто полувреме слабите гости се предадоа уште повеќе.

Тадиќ, Дарами, Халер, Данило и Нерес постигнаа по уште еден гол, па осум различни стрелци постигнаа голови на овој натпревар бидејќи само Нерес постигна два гола.

URL

Ова е вторпат во историјата на холандската прва лига осум различни стрелци да постигнат гол по 30 август 1981 година кога Ајакс го совлада Де Графшап со 9:1.

Инаку, Ајакс е на првото место на Ередивизија со 13 бода по пет кола пред ПСВ, кој има 12, но и натпревар помалку. Камбур е во солидна деветта позиција.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Серијата „You“ ја престигна „Squid Game“ и моментално е најгледана на Netflix

Read more

Фудбал

Мурињо: Требаше да победиме, најмалку нерешено

Read more

Клоп во Салах гледа најдобар фудбалер во светот

Read more

Педри: Барселона ќе ги надмине овие тешки моменти

Read more

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Read more
 

Спорт

МЗТ Скопје поуспешен на гостувањето кај Еуро Никел

Читај повеќе

АТП листа: Федерер испадна од топ 10

Читај повеќе
  • play_arrow

Во античка Олимпија запален олимпискиот оган за ЗОИ Пекинг 2022

Читај повеќе

Одбивањето да се вакцинира ќе го чини Ирвинг 200 милиони долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Мурињо: Требаше да победиме, најмалку нерешено

Читај повеќе

Клоп во Салах гледа најдобар фудбалер во светот

Читај повеќе

Дебитантско финале на Индијан Велс

Читај повеќе

Ф1: Објавен календарот за новата сезона со рекордни 23 трки

Читај повеќе

Циципас и Зверев испаднаа од Индијан Велс

Читај повеќе