Ајкула нападна маж во кајак на Хаваи, камера го снимила нападот

Рибарот Скот Харагучи бил нападнат од ајкула додека бил во својот кајак околу 3 километри од брегот на островот Оаху на Хаваите. Инцидентот го снимила неговата камера.

Харагучи, кој тогаш брзо реагирал, успеал да ја исплаши ајкулата со нога, објави Sky News.

„Ајкула! Ме нападна ајкула!“, се слуша како Харагучи вика по нападот.

На својот YouTube канал напиша дека сè се случило толку брзо што не сфатил што точно се случило додека не го погледнал видеото дома.

Remote video URL

„Не сфатив дека ја извадив левата нога од вода за да се заштитам од ударот и всушност со неа ја турнав главата на ајкулата“, раскажува тој.

Харагучи истакна дека ако од него се побара повторно да го направи тоа, дури и без ајкулата, тој не мисли дека би имал флексибилност.

„Имав многу лоша среќа што ме нападна, но многу среќа затоа што го снимив“, изјави тој за локалната телевизија KITV.

Според Одделот за водни ресурси на Хаваи (ДАР), досега годинава имало четири напади на ајкули.

Тагови
реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Чек дис аут

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Read more

„Кинеската Атлантида“: Град под вода кој е целосно зачуван

Read more

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Read more

Зошто сонуваме дека ни паѓаат забите?

Read more
 

Магазин

Евтино, а вкусно: Макарони со компири и сланина

Читај повеќе

Зошто е важно да внесувате цинк и кои се најдобрите извори?

Читај повеќе

Пет загрижувачки начини на кои студеното време влијае на телото

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Читај повеќе

Колку време смеете да го чувате месото во замрзнувач?

Читај повеќе

Луѓето родени во 90-тите имаат полошо ментално здравје од која било друга генерација

Читај повеќе

Зошто родителите сè почесто го бираат шведскиот модел на воспитување деца?

Читај повеќе

Само уште неколку часа ве двојат од луксузно патување во Дубаи, BMW1, iPhone 14 pro, гејминг лаптоп Lenovo

Читај повеќе
  • play_arrow

Доктор предупредува што може да се случи ако спиеме само 5 часа

Читај повеќе