Академија Пандев - прв македонски фудбалски клуб кој самостојно продаде ТВ права

Филип Здравески
/ 15.09.2021 / 13:49

Струмичкиот прволигаш се пофали дека склучил договор со регионалната ТВ куќа Sport Klub за емитување на домашните првенствени и куп натпревари.

Фудбалскиот клуб чиј основач и газда е прославениот Горан Пандев го направи првиот чекор кон медиумска промоција кој за македонскиот клупски фудбал делува како квантен скок. Струмичани успеаја упсешно да ги завршат преговорите со балканскиот спортски ТВ гигант Sport Klub кому ги продадоа правата за емитување на сите нивни домашни натпревари.

Како што соопшти клубот, договорот е веќе потпишан и важи за домашните куп и првенстевни натпревари за наредните три сезони, почнувајќи од тековната 2021/22 сезона и наредните 2022/23 и 2023/24.

Ова е од огромно значење за македонскиот фудбал затоа што прв пат се случува вакво нешто. Досега ФФМ се договарала со домашни телевизии за пренесување на натпреварите од 1.МФЛ, а лани имаше договор со ArenaSport со тоа што дел од натпреварите одеа и на МРТ, но сезонава не падна договор откако шампионот Шкендија и токму Академија Пандев не ги прифатија понудените финансиски услови од ArenaSport. Очигледно струмичани биле способни самите да се изборат за подобри финансиски услови.

Викендов Академија Пандев му гостува на Пелистер во Битола, така да за прв пренос ќе почекаме до 26 овој месец кога дома го пречекуваат ривалот за титула, чаирски Шкупи.

реклама
Автобус на ЈСП запрен и каменуван

Автобус на ЈСП запрен и каменуван

Read more
МВР: Граѓаните над 67 и под 18 години со термин за лични исправи да дојдат надвор од траењето на забраната

МВР: Граѓаните над 67 и под 18 години со термин за лични исправи да дојдат надвор од траењето на забраната

Read more

Кијану Ривс пишува стрипови за насилен полубог

Read more

Азербејџан окупира област близу Карабах, изгубена пред скоро 30 години

Read more

Фудбал

Ибрахимовиќ немоќен против повредите: Не сум Супермен

Read more

Фудбалерите назадуваа две места на ФИФА ранг листата

Read more

Салах израмни рекорд на Џерард за ЛШ голови на „Енфилд“

Read more

Уште не му простиле: Гризман брутално исвиркан од навивачите на Атлетико

Read more
 

Спорт

Ибрахимовиќ немоќен против повредите: Не сум Супермен

Читај повеќе
  • play_arrow

Тиктокерот Ламе му покажа на Саинс како се влегува во болид

Читај повеќе

Сребро и бронза за македонските теквондисти на Президент Купот во Истанбул

Читај повеќе

Фудбалерите назадуваа две места на ФИФА ранг листата

Читај повеќе

Салах израмни рекорд на Џерард за ЛШ голови на „Енфилд“

Читај повеќе
  • play_arrow

Уште не му простиле: Гризман брутално исвиркан од навивачите на Атлетико

Читај повеќе

Почина Душан Ивковиќ, еден од најголемите кошаркарски тренери на сите времиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Што откри документарецот за Шумахер на Netflix?

Читај повеќе

Вардар 1961 со бод стартуваше во Лигата на шампиони

Читај повеќе