Академија Пандев се ребрендира во Брера Струмица

Макфакс/Кајгана
/ 01.06.2023 / 13:04

Brera Holdings неодамна купи 90% од акциите на фудбалскиот клуб Академија Пандев. Новиот газда го повлече првиот конкретен чекор од преземањето на клубот, го смени името. Од наредната сезона клубот ќе настапува под името Брера Струмица.

 

„Брера Струмица е за нас стратешки клуб и прв прволигашки клуб во Европа, јадро за пазарот на светскиот фудбал. Затоа правиме напори за брзо да го вратиме клубот на водечките позиции“, изјави Серџо Скалпели, извршниот директор на Brera Holdings.

Со клубот влезе во подготовките за новата сезоната. Најпрвин во клубот ќе пристигне нов тренер, откако од клубот си замина Александар Васоски.

Македонската легенда, Горан Пандев, за 600.000 евра продаде 90% од акциите на Brera Holdings. Клубот го оформи во 2010 година откако не му беше дозволено да ја преземе Беласица. Најпрво беше академија за млади играчи, а потоа доби и сениорски тим и од општинската лига експресно го однесе до првата лига, каде е и денес. Сезонава заврши на разочарувачкото 9-то место. Во сезоната 2018/2019 го освои Купот на Македонија, а претходно и третата лига Исток и општинската лига.

реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Фудбал

Роналдо не доби пенал, па му се налути на судијата

Read more

Капело објасни зошто Јувентус има предност во трката за Скудетото

Read more

И Интер добива сопственик од Блискиот Исток?

Read more

Невидена доминација на Интер над Милан во 2023 година

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Роналдо не доби пенал, па му се налути на судијата

Читај повеќе

Капело објасни зошто Јувентус има предност во трката за Скудетото

Читај повеќе

Дрес од МЗТ за градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс

Читај повеќе

И Интер добива сопственик од Блискиот Исток?

Читај повеќе

Хамилтон пред Јапонското ГП: Се надевам Ред Бул нема да биде 30 секунди пред сите

Читај повеќе

Невидена доминација на Интер над Милан во 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Онана направи нов кикс, па се извини: Јас сум крив што загубивме од Баерн

Читај повеќе

Дембеле синоќа постави срамен рекорд во Лигата на шампионите

Читај повеќе

Зад голот на голманот на Лацио се крие интересна приказна

Читај повеќе