Акција „Којот“: МВР апси криумчари на мигранти во Велес

Голема полициска акција се спроведува на територијата на Велес и други општини, под назив „Којот“ чија цел е апсење криумчари на мигранти, соопшти Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција.

ОЈО раководи со предистражната постапка во која со правосудната полиција – МВР Оддел за сузбивање организиран и сериозен криминал од  утринава спроведува голема оперативна акција под називот „Којот”.

Со акцијата се гони поголема организирана криминална група поради основи на сомневање дека подготвува и извршува повеќе кривични дела, и тоа Организирање на група и поттикнување на извршување на делата трговија со луѓе трговија со малолетно лице и криумчарење на мигранти, криумчарење мигранти, разбојништво, неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори и недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи.

Во рамките на акцијата, а во насока на пронаоѓање траги и предмети важни за кривичната постапка се вршат претреси на повеќе локации во Велес и други населени места.

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција продолжува со преземањето дејствија, за кои јавноста ќе биде дополнително известена.

реклама

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово, Чулев апелира: Одлуката не е идеална, но треба да се почитува

Read more

МЗ: Филипче не прикривал 20 случаи на заболени од COVID-19

Read more

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Read more

Маск: Време е Amazon да се разбие

Read more

Македонија

Филипче: Објавувањето број на новозаразени не смее да биде трка на ексклузивитет

Read more

Еден новозаболен и еден починат од COVID-19 во Прилеп

Read more

МЗ: Филипче не прикривал 20 случаи на заболени од COVID-19

Read more

Ахмети посака Албанец премиер, Заев му порача дека нема да биде дел од идната Влада

Read more

Вести

Филипче: Објавувањето број на новозаразени не смее да биде трка на ексклузивитет

Читај повеќе

Еден новозаболен и еден починат од COVID-19 во Прилеп

Читај повеќе

Маж приведен во Скопје за навреда на полицајци

Читај повеќе

МЗ: Филипче не прикривал 20 случаи на заболени од COVID-19

Читај повеќе

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Читај повеќе

Маж од кавадаречко приведен за недозволено поседување оружје

Читај повеќе

Брегзит во ќорсокак – дали преговорите ќе пропаднат?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зафатот со гушење при апсење ќе биде укинат во Минеаполис

Читај повеќе

155 приведени во првите 24 часа од враќањето на рестриктивните мерки

Читај повеќе