Ако безжичното полнење е иднината, зошто никој не го користи?

Иако го има речиси осум години на паметните телефони, безжичното полнење не заживеа кај потрошувачите.

Иако стандардот за безжично полнење Qi постои од 2008 година, моравме да чекаме седум долги години за негово имплементирање во паметните телефони, кога компанијата Samsung ја претстави својата серија на уреди Galaxy S6.

И покрај фактот што стандардот беше ревидиран неколку пати оттогаш (тековната верзија е 1.3) и што некои производители, како Huawei или Vivo, овозможуваат безжично полнење побрзо отколку што другите нудат преку кабел, безжичните полначи никогаш вистински не заживеа кај потрошувачите.

Според Strategy Analytics, дури една милијарда луѓе поседуваат паметен телефон што поддржува безжично полнење. Сепак, бројот на луѓе кои поседуваат безжичен полнач е многу помал - во азиските земји оваа бројка е 49%, во Северна Америка 21%, а во Западна Европа 16%. Така, неколку стотици милиони луѓе поседуваат безжичен полнач, па можеби е лудо да се каже дека технологијата не заживеа. Сепак, поседувањето безжичен полнач и негово редовно користење се два различни концепти, но за жал не ги знаеме бројките на активни корисници.

Па, зошто сите ние не користиме безжични полначи денес, речиси осум години по првиот паметен телефон со поддршка за безжично полнење? Ако го исклучиме бројот на паметни телефони кои ја имаат оваа опција, одговорот е всушност многу едноставен - полнењето преку кабел е сепак попрактично и побрзо решение.

Ако ја погледнеме суштината на безжичните полначи, брзо сфаќаме дека овој тип на полнење не се разликува драстично од класичниот метод. Полначот е сепак поврзан со штекер, а во зависност од самиот безжичен полнач, позиционирањето на уредот на него може да потрае подолго од едноставно вметнување на кабелот во портот на телефонот - проблем што Apple го реши со MagSafe полначите, односно со додавање магнети.

Се разбира, има и други проблеми, како на пример, ако не се користи магнетен безжичен полнач, корисниците не можат да го подигнат својот уред без да го прекинат полнењето. Тука е проблемот со неефикасноста на овие полначи, каде што се троши огромна количина на енергија, односно се претвора во топлина, во споредба со полнењето преку кабел, а не треба да се заборави и влијанието што овој тип на полнење го има врз батеријата.

Батериите на нашите телефони имаат три најголеми непријатели - време, број на полнења и температура. Без оглед на тоа што правите и чии совети за полнење слушате, батериите на телефоните неизбежно ќе се деградираат со текот на времето, а оваа деградација ќе се забрза само со бројот на циклуси на полнење и температурата на батеријата за време на тој процес, што е особено изразено кај безжичниот полнење - корисниците на Apple кои редовно користат полначи MagSafe секогаш имаат полошо здравје на батеријата од оние кои ги полнат своите уреди преку кабел.

И покрај тоа што ЕУ донесе закон со кој ги обврзува сите производители да користат USB-C порт на своите уреди, ова е само привремено решение, бидејќи е многу јасно во која насока се движат паметните телефони. Најпрво беше отстранет приклучокот за слушалки, па Apple го отстрани држачот за SIM картичката во САД на најновите телефони, а следново е отстранување на самиот приклучок и целосна транзиција кон безжично полнење, како што е случајот со многу паметни часовници. Apple веќе се обиде да го забрза овој процес кога во 2017 година го најави AirPower, безжичен полнач кој може да полни повеќе уреди одеднаш, без разлика каде се поставени. За жал, овој полнач никогаш не стигна на пазарот.

Ако на некој производител му се брза, оваа транзиција може да се случи веднаш утре. Сепак, моменталната состојба на безжичното полнење сè уште не е на задоволително ниво, што е очигледно ако се погледне неговата примена кај потрошувачите. Иако има напредок во технологијата, а некои дури и тестираат безжично полнење со помош на ласери, неопходно е да се решат најголемите проблеми за да не се добие инфериорно решение во однос на ова што го имаме денес.

реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Read more

Хардвер

Бирајќи го идеалниот Bluetooth звучник: 6 работи на кои треба да се внимава

Read more

Дали знаете дека USB стикот има рок на траење?

Read more

Откриени спецификациите на Pixel Tablet на Google

Read more

Митови и вистини за полнењето батерија на смартфонот

Read more
 

Гик

Дали знаете како да си ја зачувате приватноста на сите ваши апликации?

Читај повеќе

Кои телефони зрачат најмногу, а кои најмалку?

Читај повеќе

Honda претстави авион со луксузна кабина и систем за автоматско слетување

Читај повеќе

Запознајте го најопасниот USB кабел

Читај повеќе

Како да проверите дали некој ви ја „хакнал“ лозинката?

Читај повеќе

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Читај повеќе

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Читај повеќе

Нови детали за телефонот кој треба да биде конкуренција на iPhone

Читај повеќе

Јапонија планира да пренесува соларна енергија од вселената на Земјата

Читај повеќе