Ако често ти недостига бившиот...

Не враќајте се на старо со надеж дека некој се сменил. Тоа не е љубов. Тоа е знак дека не се сакате доволно самите себе затоа што не можете да го пуштите токсичното минато.

Можеби размислувате вака: „Не смеам да му одговарам на пораките или телефонските повици, но ми недостига сето тоа“. После тоа, ве обземаат чувства како што се заедничките спомени, срцето ви трепери и копнеете по она што било. Сакате да ги вратите тие времиња. Мислите: „Можеби се променил“, а сте свесни дека се лажете себеси.

Како ќе престане да ви недостига нарцисоидниот бивш?

Луѓето кои ги привлекуваат нарциси имаат лабави граници. Нарцисите ги привлекуваат луѓе кои се зависни и не зборуваат за тоа што всушност го сакаат. Луѓето честопати мислат дека таквата врска е љубов, но не е.

Луѓето кои имале нарцисоиден родител биле условени да мислат дека нивното „грандиозно“ јас е нормално и дека тоа им дава самодоверба. Не е така, но мозокот мисли дека е.

Одредени луѓе ги привлекуваат нарциси затоа што не се соочиле со некоја сопствена траума. Сакаат да се „излекуваат“ со тоа што „ќе бидат тука за некој друг кој е повреден“. Затоа и воопшто стапувате во контакт со нарциси, потсвесно барате „нормализирана злоупотреба“. И кога ќе се ослободите од тоа, имате симптоми на одвикнување, како од никотин или дрога. Не се справувате со вашите проблеми. Сте се напуштиле себе си заради нив.

Личноста што навистина ви недостасува сте самата вие

Добрите времиња никогаш не биле навистина како што ви изгледаат. Сето тоа било испланирано, свесно или потсвесно. Нарцисите ве закачуваат за себе и сега кога ги нема мислите дека тоа е крајот на светот. Сте заминале бидејќи ви било лошо. Но, не се сеќавате на тоа. Се потсетувате на убавите времиња, кога сте си поминувале убаво заедно и кога сте мислеле дека врската со таква личност е како да сте добиле на лотарија.

Потоа нарцисот се враќа повторно во вашиот живот со скриени намери и мислите дека таа личност се променила. Кога „копнеете“ за такво нешто, повторно ќе го привлечете кон себе. Додека не го добиете. Таа огромна желба некој да ве „сака“ онака како што длабоко ви е потребно, е одраз на вашите рани. Тоа не е вистинска љубов.

Фокусирајте се на тоа зошто раскинавте

Фокусирајте се на тоа зошто го оставивте, особено кога умот ве потсетува на „убавите времиња“. Разберете дека добрите времиња не се „вистинска љубов“. Она на кое треба да се сетите е како било во лошите времиња, во моментите кога сте се расправале и слично.

Само се измачувате ако мислите дека тој бил добар за вас. Помислете како би изгледала таа врска доколку сте сè уште заедно. Колку бевте посветени на себе во таа врска и како всушност се чувствувавте цело време?

Враќањето на нарцисот е зависност

Кога ќе престанете да се навлекувате на „лажна“ среќа и „отровна љубов“ и ќе започнете да си давате љубов, нема да го чувствувате тој „копнеж“ за минатите токсични времиња.

Престанете да се држите до нечие рането срце и да мислите дека имате самодоверба и дека можете некого да промените. Престанете да зависите од нивните зборови и наместо тоа, погледнете ја целата слика.

Не одговарајте на нивните пораки или повици, не глумете херој. Затворете го тоа поглавје затоа што ако не го сторите тоа, тие ќе користат сè што имаат против вас. Не глумете херој. Не си повторувајте зборови како: Само уште овој пат ќе му дадам шанса. За последен пат“.

Сакајте се себе пред сè

Време е да се позанимавате со вашата зависност од нарциси. Сакајте се и фокусирајте се на себе. Кога ќе бидете среќни и кога ќе се сакате себе си, копнежот ќе исчезне. И само кога ќе се сакате себе си, ќе ви дојде љубовта што ви треба. Вистинската љубов се развива со текот на времето, таа не создава зависност како дрога, таа е убава и се развива бавно и на неа треба да работите, и двајцата.

реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

Љубов и секс

3 фрази што откриваат дека сте во врска со манипулатор

Read more

Голем љубовен хороскоп за лето 2024: Кој ќе го преживее ретрограден Меркур?

Read more

Зошто некои мажи не ги завршуваат долгите врски со брак?

Read more
Правило на 5 минути за решавање расправии

Како се решаваат расправии во врската со „правилото на 5 минути“?

Read more
 

Магазин

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Читај повеќе

Дали јадењето месо ни помага да живееме до 100 години?

Читај повеќе

3 фрази што откриваат дека сте во врска со манипулатор

Читај повеќе

Еден јасен симптом сигнализира дека е време да се проверат бубрезите

Читај повеќе

Кои раси на кучиња се помалку отпорни на високите температури и жештини во град?

Читај повеќе

Кој е најздравиот начин да зготвите јајца?

Читај повеќе

На кои популарни туристички дестинации се забележани најмногу напади на ајкули?

Читај повеќе

Два вида леб што треба да престанете да ги јадете

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци живеат по мотото „Целта ги оправдува средствата“?

Читај повеќе