Ако ги имате овие лозинки на социјалните мрежи, веднаш променете ги

Британскиот Национален центар за сајбер безбедност утврди дека корисниците на своите интернет профили најчесто користат лозинки од низа броеви како 123456, што воедно и најлесно се открива, пренесува BBC.

Дури и кога станува збор за профил на електронска пошта која не се користи или не е важна може да им биде важна на хакерите. Благодарение на информациите од мејлот хакерите можат да ги откријат лозинките од другите профили и да ги злоупотребат, стои во најновото истражување на Британскиот центар. Целта на истражувањето е подигање на свеста и едукација на корисниците за што подобро да ги заштитат личните податоци.

Истражувачите ги анализирале сите компромитирани профили за да утврдат кои зборови, фрази и низи најчесто се појавуваат во лозинките. На врвот на листата е низата 123456, пронајдена во 23 милиони лозинки. На второто место е низата 123456789, која воопшто не е тешка за дешифрирање. Меѓу првите пет се и „qwerty“, „password“ и 111111.

Британците многу често како лозинки ги користат имињата на нивните омилени фудбалски клубови, на така на листата се најдоа Ливерпул и Челзи.

Експертот  за сајбер безбедност, Трој Хант, напоменува дека изборот на добра лозинка е најголемата заштита што можеме себеси да ја обезбедиме.

Истражувачите направиле и анкета за тоа какви се безбедносните навики и стравови на корисниците. Утврдено е дека 42 проценти од луѓето стравуваат дека ќе останат без пари поради онлајн измама, а 15 проценти мислат дека доволно знаат да се заштитат на интернет.

реклама

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово, Чулев апелира: Одлуката не е идеална, но треба да се почитува

Read more

МЗ: Филипче не прикривал 20 случаи на заболени од COVID-19

Read more

Маск: Време е Amazon да се разбие

Read more

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Read more

Интернет

Сепак следат сѐ што правиме онлајн - Google пред тужба за нарушување на приватноста

Read more

Трол-фарми од Македонија и Филипините ширеле дезинформации за COVID-19

Read more

Facebook го купи Giphy за 400 милиони долари

Read more

Највисоките 5G станици „никнаа“ на Монт Еверест

Read more

Гик

Маск: Време е Amazon да се разбие

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за видеоиграта Project Cars 3

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го избришете профилот на Zoom?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Hublot произведе паметен часовник кој чини 5.800 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Гејмерски рекорди кои најверојатно никогаш нема да бидат срушени

Читај повеќе

Колку смисла имаат тестовите на антитела на коронавирус?

Читај повеќе

Сепак следат сѐ што правиме онлајн - Google пред тужба за нарушување на приватноста

Читај повеќе

Научниците открија: Овде воздухот е најчист во светот

Читај повеќе
  • filter

HP го претстави новиот лаптоп Omen 15 наменет за гејмери

Читај повеќе