Ако ЈСП е крвотокот на Скопје, кој е тромбот?

Скопјани денеска првпат во историјата на главниот град немаат градски превоз, а причината се политички препукувања.

Откако синдикатите на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ вчера најавија дека од 4:30 часот наутро автобусите нема да возат, крвотокот на Скопје“ официјално запре.

Дали тоа значи дека го губиме пациентот? Или само има тромб од кој не може да се ослободи и кој го спречува да функционира?

Проблемот со неисплатените плати на вработените во ЈСП вчера беше тема и на вонредната седница на Советот на Град Скопје каде доцна попладнето беше изгласа иницијатива со која се побара од градоначалничката на Град Скопје до петок до 12 часот да достави одлука за прераспределба на средства за да се исплатат платите. Од синдикатите изјавија дека градоначалничката Данела Арсовска требало да ја донесе одлуката вчера, затоа што, според нив, петок е многу доцна. Следната седница на Советот е закажана за денеска во 14 часот, но постојат можности и денеска да биде свикана вонредна седница на градскиот Совет доколку биде доставена одлуката.

И додека траат политичките препукувања и играта на суети, скопјаните кои зависат од градскиот превоз се парализирани, гневни и беспомошни – каде побрзо да го насочат незадоволството?

Твитер-сферата, која може да се нарече „Македонија во мало“, има што да каже на темата – од осуди во сите правци, до емпатија со вработените во ЈСП и потсетувања дека запирањето на јавниот превоз значи и дека илјадници луѓе не можат да стигнат на работа, во најмала рака.

URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL

URL

Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Read more

Теми и коментари

Зошто феминизам, а не „еднаквизам“?

Read more

Работи кои би било фино да се променат во Аеродром

Read more

8 Март и стравот од непознатото: Феминизмот е за сите

Read more

Туркије - кој го силува македонскиот јазик?

Read more
 

Ново

  • play_arrow

Објавена програмата за 11. Викенд на гордоста Скопје

Читај повеќе

Младите преведувачи повикани на работилницата за книжевен превод „Без фусноти“

Читај повеќе

Арогантните луѓе имаат една заедничка работа – типот на родителско воспитување

Читај повеќе

Дали знаете како да си ја зачувате приватноста на сите ваши апликации?

Читај повеќе

Уништен мурал со Ѓоковиќ во Косово, по неговата порака на Ролан Гарос

Читај повеќе

Неколку трикови за чистење на кадата без абразивни хемикалии

Читај повеќе

Кривична пријава за полициски командир во Виница

Читај повеќе

Избришете го нејзиниот број: Типови на „пријателки“ кои не ви требаат во животот

Читај повеќе

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Читај повеќе