Ако ЈСП е крвотокот на Скопје, кој е тромбот?

Скопјани денеска првпат во историјата на главниот град немаат градски превоз, а причината се политички препукувања.

Откако синдикатите на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ вчера најавија дека од 4:30 часот наутро автобусите нема да возат, крвотокот на Скопје“ официјално запре.

Дали тоа значи дека го губиме пациентот? Или само има тромб од кој не може да се ослободи и кој го спречува да функционира?

Проблемот со неисплатените плати на вработените во ЈСП вчера беше тема и на вонредната седница на Советот на Град Скопје каде доцна попладнето беше изгласа иницијатива со која се побара од градоначалничката на Град Скопје до петок до 12 часот да достави одлука за прераспределба на средства за да се исплатат платите. Од синдикатите изјавија дека градоначалничката Данела Арсовска требало да ја донесе одлуката вчера, затоа што, според нив, петок е многу доцна. Следната седница на Советот е закажана за денеска во 14 часот, но постојат можности и денеска да биде свикана вонредна седница на градскиот Совет доколку биде доставена одлуката.

И додека траат политичките препукувања и играта на суети, скопјаните кои зависат од градскиот превоз се парализирани, гневни и беспомошни – каде побрзо да го насочат незадоволството?

Твитер-сферата, која може да се нарече „Македонија во мало“, има што да каже на темата – од осуди во сите правци, до емпатија со вработените во ЈСП и потсетувања дека запирањето на јавниот превоз значи и дека илјадници луѓе не можат да стигнат на работа, во најмала рака.

URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL

URL

Тагови
реклама

Најдобриот зеленчук за превенција од рак, според онколозите

Read more

Кое месо е најдобро за здраво срце?

Read more

Кардиолозите откриваат која храна е неопходна за здрави артерии

Read more

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Read more

Теми и коментари

Ден на планетата Земја: Како со нашите модни избори гласаме за иднината?

Read more

Зошто смртната казна нема да спречи свирепи убиства?

Read more

Зошто театарот ни е потребен повеќе од кога било?

Read more

Моќта на гласачкото ливче: 5 причини зошто треба да гласате

Read more
 

Ново

Макрон е подготвен за дебата со лидерката на екстремната десница

Читај повеќе

МЗТ ја одбрани шампионската титула

Читај повеќе

Движењето ЗНАМ и ВМРО-ДПМНЕ остварија средба за соработка

Читај повеќе

Облачно време со дожд и грмежи и услови за краткотрајно невреме

Читај повеќе

Гром го остави без струја дебарско-струшкиот регион

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Детали за ноќната спасувачка мисија: Го лепеле чамецот и им фрлале вода на заглавените пред да ги извлечат живи

Читај повеќе

Смрдеа затвори дел од салите за операции во комплексот клиники „Мајка Тереза“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Нови детали за американскиот „невидлив“ бомбардер

Читај повеќе

Доларот зајакна, еврото ослабе

Читај повеќе