Ако користите некоја од овие 20 лозинки, веднаш сменете ја

Досега веројатно веќе сте запознаени со вообичаените совети за лозинките што ги користите на интернет.

Препорачливо е да избегнувате броеви во низа, своето име и да ја користите истата лозинка за повеќе профили, но многумина сè уште ги игнорираат овие едноставни совети и се изненадени кога некој ќе им го хакира профилот.

Според извештајот на Verizon од 2017 година, околу 81 процент од пробиените лозинки се поврзани со слаба безбедност и јачина на лозинката, а со зголемувањето на обемот на работењето од дома, како и учењето преку интернет за време на пандемијата, ова е лоша навика што мора да ја победите, за безбедност на вашите податоци.

Од ID Agent, компанија за надзор на темната мрежа (dark web) во сопственост на IT софтверската компанија Kaseya, велат дека ги идентификувале лозинките што најчесто се пробиени и завршиле на продажба на темната мрежа во 2020 година врз основа на скенирање на скоро 3 милиони лозинки.

Педесет и девет проценти од Американците користат име или роденден на некоја личност во лозинките, додека 33% вклучуваат име на домашно милениче и 22% го користат сопственото име, соопшти компанијата. Просечниот корисник исто така одново ја употребил својата лоша лозинка 14 пати.

Ова се 20-те најчести лоши лозинки што треба да се избегнуваат по секоја цена:

123456

password

12345678

12341234

1asdasdasdasd

Qwerty123

Password1

123456789

Qwerty1

: 12345678secret

Abc123

111111

stratfor

lemonfish

sunshine

123123123

1234567890

Password123

123123

1234567

Некои од советите вклучуваат:
  • Избегнувајте употреба на имиња
  • Измешајте ги броевите за да не бидат во низа
  • Креирајте посебна лозинка за секој профил
  • Користете алатка за управување со лозинките (бидејќи никој не може да запомни сè, со оглед на бројот на профили што денеска ги имаме онлајн).
реклама

Каков секс сакаат жените?

Read more

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Read more

Три хороскопски знаци кои ги очекува финансиско подобрување во мај

Read more

Реакцијата на маче додека го гледа „The Lion King“ стана хит на интернет

Read more

Интернет

Објавени најлошите лозинки, дали користите некои од нив?

Read more

Дали е возможно да откриете кој ви го гледа профилот на Instagram?

Read more

Проверете дали сте дел од FLoC експериментот на Google

Read more

Паднаа Facebook и Instagram, дали забележавте проблеми?

Read more
 

Гик

Видеоиграта „Call of Duty: Warzone“ руши рекорди

Читај повеќе
  • play_arrow

Тираносаурус Рекс се движел изненадувачки бавно, покажа ново истражување

Читај повеќе
  • play_arrow

Perseverance произведе кислород на Марс

Читај повеќе
  • filter

Што ново подготвуваат од Apple?

Читај повеќе
  • filter

Apple го претстави редизајнираниот iMac

Читај повеќе

Во Чиле откриен нов вид диносаурус

Читај повеќе

Мозокот на модерниот човек се развил подоцна отколку што се мисли

Читај повеќе

Redmi наскоро ќе го претстави новиот гејмерски смартфон

Читај повеќе

Објавени најлошите лозинки, дали користите некои од нив?

Читај повеќе