Ако на вашето куче му ги правите овие работи, престанете веднаш

Мислите дека вашиот куќен љубимец ужива во сѐ што му правите? Па, не баш, иако често се добива таков впечаток.

Заедно со мачките, кучињата се најбројните и најпосакуваните куќни миленици. Затоа, пак, и бројот на луѓе кои неправилно се однесуваат со нивното куче е голем.

Постојат неколку најчести грешки кои луѓето ги прават одгледувајќи го својот миленик, а има и некои работи кои се игнорираат и можат здравјето на кучето да го стават на ризик.

Дали знаевте дека, на пример, не треба да го шетате вашето куче по жежок асфалт на лето? Вам не ви смета бидејќи носите патики, но на вашиот миленик не му се допаѓа таква прошетка.

Екипата на Bright Side во 9-минутно видео состави цел список на работи кои треба или не треба да му ги правите на вапето куче.

Remote video URL

 

Тагови
реклама

Кога COVID-19 ќе стане лесна болест како настинка?

Read more

Моќна порака: Погледнете како ТВ водителка ги поддржа жртвите на сексуално насилство

Read more

Бугарски програмер доби одговор од Илон Маск по 154 дена чекање

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Живот

Нежна, искрена, забавна: Сè што треба да знаете за жената Водолија

Read more

Моќна порака: Погледнете како ТВ водителка ги поддржа жртвите на сексуално насилство

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more
 

Магазин

Разлика во години меѓу партнерите - дали бројките се навистина важни?

Читај повеќе

Работат против имунитетот – овие три намирници ја саботираат одбраната на организмот

Читај повеќе

Стјуардеса советува – овие работи никогаш не треба да ги нарачате во авион

Читај повеќе

Три месеци незабележано живеел на аеродром поради страв од короната

Читај повеќе

Го намалува холестеролот, помага за слабеење, спречува рак - моќта на куркумата

Читај повеќе
  • play_arrow

Ги потроши сите џокери на едно прашање за популарна Netflix серија

Читај повеќе

Нежна, искрена, забавна: Сè што треба да знаете за жената Водолија

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Музеј во Бразил има колекција од најлошо направени восочни фигури

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Читај повеќе