Ако наутро се туширате со топла вода, правите голема грешка

Навика да се туширате наутро, пред да почнете со секојдневните обврски, е одлична рутина но само ако ја употребувате вистинската температура на водата, пишува The Sun.

Ако по будењето сакате да се истуширате под топла вода всушност повеќе правите штета отколку корист бидејќи по излегувањето од топла бања назад во студена просторија се случува ненадеен пад на телесната температура поради што целиот организам се опушта и ве тера на спиење.

Препораката на експертите е да ја менувате температурата на водата, топла па студена и така во круг сè до последната минута кога би требало да пуштите само студена вода.

Оваа промена ќе ги отвори капиларите, ќе ја подобри циркулацијата во телото, ќе ве разбуди и подготви за работниот ден.

Покрај тоа, различни истражувања покажаа дека туширањето со студена вода ја зголемува толеранцијата на стрес, го подобрува имунитетот и помага во согорувањето масни наслаги.

Тагови
реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Здравје

И вакцинираните може да го пренесат делта сојот

Read more

Брокулата е идеална за детоксикација на организмот

Read more

Пиењето шест кафиња на ден сепак е штетно за здравјето

Read more

Најчестите симптоми на корона кај оние кои биле вакцинирани, а потоа се заразиле

Read more
 

Магазин

Цвеќињата за олимписките победници имаат специјално значење

Читај повеќе

И вакцинираните може да го пренесат делта сојот

Читај повеќе
  • play_arrow

Брокулата е идеална за детоксикација на организмот

Читај повеќе

Мали тајни на големите љубовни приказни

Читај повеќе

Рецепт на денот: Солени бомбици со туна

Читај повеќе

Колку треба да пешачите дневно за да почнете да слабеете?

Читај повеќе

Пиењето шест кафиња на ден сепак е штетно за здравјето

Читај повеќе

Најголеми опасности за децата што се кријат во дворовите и парковите

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ги „светнете“ валканите патики да изгледаат како нови?

Читај повеќе