Ако не е расипан, не го поправај: Дали би возеле автомобил со ваков волан?

Овој вид „волан“ го имавме видено и претходно на тркачки автомобили и вселенски бродови, а сега пристигна во освежените модели на Tesla.

Првите примероци на рестилизираниот Model S стигнаа до рацете на клиентите, па сега имаме можност да видиме каква е употребата на т.н. волан yoke (прев. анг. јарем) при секојдневно возење.

Судејќи според најновите снимки, овој вид „волан“ е привлечен, но не многу практичен.

Велат дека ако нешто не е расипано, не треба да се ообидувате да го поправите. Воланите на автомобилите се кружни повеќе од еден век, па Tesla сега одлучи дека треба да се „поправат“. Прво го воведоа електричниот погон на голема врата, а сега ја укинуваат кружната форма на воланот.

Дури и воланите со зарамнет долен дел беа нешто покомплицирани за користење во пракса, па сосема е јасно дека ваков волан бара барем некое време за привикнување.

Острите свртувања се особено проблематични, како на пример на раскрсниците. А да не зборуваме за полукружно вртење.

Remote video URL

Еден корисник на освежениот Model S вели дека воланот има точно 2,25 круга на ротација помеѓу крајните точки, односно 800 степени, што е двојно повеќе од болидот на Формула 1, и многу близу до 900 степени во автомобили со класичен волан.

Погледнете го видеото и проценете сами колку е функционален новиот волан на Tesla:

Remote video URL
Тагови
реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Авто новости

Како да ја намалите потрошувачката и да заштедите на гориво?

Read more

Трка во забрзување на најбавните градски автомобили

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more
 

Автомобили

Како да ја намалите потрошувачката и да заштедите на гориво?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трка во забрзување на најбавните градски автомобили

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Читај повеќе

Совети за возачи: Кога е време за нов акумулатор?

Читај повеќе
  • filter

Land Rover го претстави моделот Defender Trophy Edition

Читај повеќе
  • play_arrow

Audi RS6 vs BMW M550i – кој е побрз?

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот „ѕвер“ BMW X7

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen го претстави малиот кросовер Taigo

Читај повеќе