Ако сакате да изгубите килограми, избегнувајте ги овие пијалаци

Б.С.Б.
/ 10.06.2021 / 16:09

Вежбањето, здравиот начин на исхрана и избегнувањето слатки значат многу ако сакате да изгубите вишок килограми.

Ако се трудите да живеете здраво и да ги следите советите поврзани со слабеење, брзо ќе научите и кои намирници треба да ги исфрлите од исхраната додека сте на диета.

Сепак, и газираните пијалаци треба целосно да ги исфрлите во тој период, бидејќи се поврзани со зголемувањето килограми. Според резултатите од студија објавена во BMC Public Health, 20% од целокупниот внесување на калории во организмот во еден ден доаѓа од пијалаци. Просечна личност консумира 2.000 калории во ден, а околу 400 калории се од течности.

Студија откри дека станува збор за комбинација од кафе и чај со додатоци, енергетски пијалаци, овошни сокови, млеко и алкохол. Но, сите овие споменати пијалаци не можат да се споредат со оние кои содржат најмногу калории, а тоа се газираните пијалаци.

Во резултатите од студијата стои дека токму газираните течности може да значат внесување од 35 до 141 калории, зависно од тоа колку сте возрасни. Јасно е како се поврзани со зголемувањето килограми, особено ако знаеме дека во една лименка од газиран напиток има околу 150 калории. Треба да се има на ум дека станува збор за празни калории кои доаѓаат од шеќери.

Тагови
реклама

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Фит

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Read more

Ако сакате да изгубите килограми, избегнувајте ги овие пијалаци

Read more

10 минути вежбање на горниот дел од телото

Read more

Дали е подобро да јадете пред или по тренинг?

Read more
 

Магазин

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Читај повеќе

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Читај повеќе

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Читај повеќе

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Читај повеќе
  • filter

Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Читај повеќе
  • filter

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Читај повеќе