Актери и актерки кои одлично владеат акценти и дијалекти

Една од вештините со кои располагаат актерите е способноста уверливо да доловат акцент на јазик кој не им е мајчин.

Голем број актери кои не се од САД успеале во Холивуд и сме ги гледале во низа филмови во кои играле ликови со разни американски акценти пред да дознаеме дека всушност се од Велика Британија, Австралија, Шкотска...

Уверливото доловување акцент или дијалект е нешто што им оди од рака на актери од калибарот на Идрис Елба, Марго Роби, Гари Олдман... кои се на листата топ 10 на MsMojo.

Читајте и: Топ 10 актери кои никогаш не го користат својот вистински акцент

 

 

реклама

Филм & ТВ

Фановите го избраа најомразениот лик од ТВ-серии

Read more

Ема Стоун ветува екцентрична изведба во новиот филм Poor Things

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Бредли Купер со задоволство повторно би глумел во франшизата The Hangover

Read more

Нови видеа

play_arrow

Снимен моментот на експлозивна ерупција на вулкан во Јапонија

Read more
play_arrow

Кога сѐ ќе тргне наопаку

Read more
play_arrow

Ема Стоун ветува екцентрична изведба во новиот филм Poor Things

Read more
play_arrow

Сè што е погрешно со Barbie

Read more
play_arrow

Како големите ренесансни умови го модернизирале Рим?

Read more
play_arrow

ВАР, одбранет пенал - гол! Македонија води против Англија

Read more
play_arrow

Трејлер за 4K ремастерираниот The Abyss на Џејмс Камерон

Read more
play_arrow

Кои 33 главни градови се именувани според човек?

Read more
play_arrow

Зошто Италија веќе не „произведува“ напаѓачи?

Read more
play_arrow

Како Саудиска Арабија го купи Светското првенство во фудбал?

Read more
play_arrow

Најдобри вежби за мускулести нозе

Read more
play_arrow

Зошто толку многу бразилски фудбалери „прегоруваат“ млади?

Read more