Актери и актерки кои пораснале во сиромаштија, а денес се светски ѕвезди

Филмовите често нè носат во фантастични светови каде ликовите се соочуваат со различни предизвици и постигнуваат неверојатни резултати.

Некои актери кои играат такви ликови поминале низ исто толку тешки животни предизвици. Иако непотизмот е неконтролиран во забавната индустрија, многу актери доаѓаат од скромно потекло и се бореле со сиромаштијата во детството и раната младост. Според MovieWeb, ова се дел од актерите кои пораснале во сиромаштија и нивните приказни можат да послужат како инспирација.

Том Круз

Иако денес е еден од најбогатите актери во светот, Том Круз израснал во многу скромни услови. Детството го поминал патувајќи бидејќи татко му го менувал работното место. Веќе на осум години почнал да работи за да му помогне на семејството. Филмовите му биле извор на среќа, а со заработените пари купувал билети за кино. Некои од неговите најпознати улоги се во филмовите Top Gun, Mission Impossible и Jerry Maguire.

Џим Кери

Кога таткото на Кери ја изгубил работата, семејството било принудено да живее во комбе. Џим го напуштил училиштето и работел во фабрика. И покрај тешките услови, тој го задржал оптимизмот и со верба во сопствените актерски способности постигна успех на филмското платно.

Денес тој е еден од најдобрите актери во комедии, а е познат по филмовите Ace Ventura, Dumb and Dumber и How the Grinch Stole Christmas.

Леонардо Дикаприо

Дикаприо пораснал во тешки услови во Лос Анџелес, опкружен со криминал и насилство. Соочувањето со таквата реалност го поттикнало да постигне подобар живот и да излезе од лошата средина. Тој никогаш не паднал во стапицата на дрога или алкохол, иако овие супстанции го опкружувале во текот на неговото детство.

Тој е познат по улогите во Titanic, Wolf of Wall Street и Shutter Island.

Шаја Лебаф

Шаја Лебаф израснал во сиромашно уметничко семејство во Ехо Парк, Калифорнија. За да му помогне на семејството, решил да најде работа на десетгодишна возраст. И покрај стравот од публика, тој почна да настапува како стенд-ап комичар. Кога бил тинејџер, неговите родители се разделиле, а тој останал со мајка си, чии финансиски проблеми се влошувале.

Неговата кариера започна со улога во хумористичната телевизиска серија Even Stevens, а подоцна постигна успех во филмската индустрија. Тој глумеше во Transformers, Indiana Jones и Heart of Steel.

Хоакин Феникс

Хоакин Феникс е роден во семејство кое било дел од проблематична секта. Живеел во крајна сиромаштија, се борел со стаорци и немање основни хигиенски услови и бил малтретиран. Кога имал три години, семејството се преселило од Венецуела во Мајами. Подоцна, тој и неговите браќа и сестри ги оставиле своите родители и пееле на улиците на Лос Анџелес за да преживеат.

Заедно со неговиот брат Ривер Феникс, кој почина многу млад, Хоакин успеа да постигне значајна кариера во светот на актерството. Некои од неговите познати улоги се во The Gladiator, Hotel Rwanda и Joker.

Вајола Дејвис

Вајола Дејвис имала тешко детство кое се карактеризирало со недостаток на пари за храна, облека и основни потреби. Живеела во куќа без струја, гас или топла вода, полна со стаорци. Но, нејзиниот сон за успех бил посилен од сè, и таа го сфатила глумењето како терапевтски процес.

Поради тешкото минато, тој сочувствува со другите во слични ситуации. Позната е по филмовите Fences, The Secret Life of Housekeepers и Ocean's 11.

Деми Мур

Таткото на Деми Мур починал уште пред таа да се роди, а мајка ѝ се омажила за човек кој имал проблем да ја задржи работата. Како тинејџерка била истрауматизирана од сексуален напад. Но, по напуштањето на училиштето и семејниот дом, таа успеала да се издигне над сите предизвици и ја започнала својата кариера како модел.

Таа подоцна стана една од најуспешните актерки во деведесеттите. Некои од нејзините најпознати улоги се во филмовите G.I. jane, Ghost и Charlie’s Angels.

Марк Волберг

Марк Волберг е најмладиот од деветте деца во неговото семејство, а неговото детство го обележале финансиски проблеми. По разделбата на родителите, тој западнал во светот на дрогата и насилството, поради што завршил во затвор. Сепак, решил да го промени својот живот и ја почнал музичката кариера како пејач во бендот Marky Mark and the Funky Bunch.

Набрзо се префлил во светот на актерството и постигна значителен успех во филмовите како што се Ted, Departed и серијалот Transformers.

Мила Кунис

Мила Кунис потекнува од семејство на украински имигранти на кои им било тешко откако се преселиле во Америка. Јазикот им бил голема пречка за интеграција во американското општество. Често јаделе супа од кечап за да се заситат кога немале храна. Кунис е една од најбогатите актерки на денешницата, но нагласува колку е важно децата да се воспитуваат без да се чувствуваат привилегирани.

Таа се прослави со улогата во серијата That 70’s Show, а позната е и по улогите во филмовите како Black Swan и Friends with Benefits.

Арнолд Шварценегер

Арнолд Шварценегер пораснал без основни услови за живот – без пари, фрижидер, водоснабдување. Дури кога почнал да оди во теретана, на 15-годишна возраст, видел туш кабина. И покрај својата сиромаштија, тој сонувал за подобар живот. Неговата фасцинација со бодибилдингот му овозможи да влезе во светот на филмот, а напорната работа на неговото тело му ја донесе титулата Mr. Olympia, која се доделува на најдобрите светски бодибилдери.

Тој изгради успешна кариера и како актер и како политичар и стана едно од најпрепознатливите лица во Холивуд преку улогите во The Terminator, Predator и Conan the Barbarian.

реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

Сувата уста може да биде предупредувачки знак за сериозни здравствени состојби

Read more

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Read more

Филм & ТВ

Џереми Кларксон го обожаваат мажените Британки, го изгласаа за најсекси маж во светот

Read more

Џеј Ло и Бен Афлек се пред развод: Таа не може да го контролира, а тој не може да ја смени

Read more

Како изгледа денес убавицата од оригиналниот Top Gun од 80-тите?

Read more

Николас Кејџ ќе стане Marvel суперхерој

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Џереми Кларксон го обожаваат мажените Британки, го изгласаа за најсекси маж во светот

Читај повеќе

Џеј Ло и Бен Афлек се пред развод: Таа не може да го контролира, а тој не може да ја смени

Читај повеќе

Во тек е конкурсот за наградата „Милан Младеновиќ 2024“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Како изгледа денес убавицата од оригиналниот Top Gun од 80-тите?

Читај повеќе

Николас Кејџ ќе стане Marvel суперхерој

Читај повеќе
  • play_arrow

Втор трејлер за новата сезона на House of the Dragon

Читај повеќе
  • filter

Роуз Бертрам победи во категоријата најдлабоко деколте во Кан

Читај повеќе
  • play_arrow

„Исплива“ видео: Дали победата на Немо на Евровизија беше наместена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Џим Кери за еден од неговите најпопуларни филмови: Сценариото беше ужасно!

Читај повеќе