Актерот Пол Ритер од серијата „Chernobyl“ почина од тумор на мозокот

Пол Ритер, англискиот актер најпознат по своите улоги во минисеријата HBO „Chernobyl“ и филмовите „Harry Potter and the Half Blood Prince“ and „Quantum of Solace“, почина на 54-годишна возраст.

Според изјавата на неговиот агент, Ритер починал вчера, 5 април, од компликации поврзани со тумор на мозокот.

„Пол беше исклучително талентиран актер кој со извонредна вештина одигра разновидна палета на улоги, како на сцена, така и на филм“, рече агентот на Ритер. „Тој беше жестоко интелигентен, љубезен и многу смешен. Многу ќе ни недостасува“.

Во „Chernobyl“, Ритер го портретираше Анатолиј Дјатлов, заменик-главен инженер во нуклеарната централа во Чернобил. Минисеријата од 2019 година освои 10 награди Еми и два Златни глобуса.

Ритер ќе остане запаметен и по улогата на Елдред Ворпл во „Harry Potter and the Half Blood Prince“ од 2009 година и Гај Хајнс во Џејмс Бонд филмот „Quantum of Solace“ од 2008 година.

Ритер исто така ѝ беше познат на публиката во Велика Британија по неговата улога во комичната серија на Channel 4 TV „Friday Night Dinner“. Во 2012 година, серијата доби номинација за БАФТА за најдобра ситуациска комедија.

Remote video URL
Remote video URL
Тагови
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Филм & ТВ

Погледнете го трејлерот за новата серија на Netflix – „The Innocent“

Read more

Бенедикт Камбербач мисли дека бил нулта ковид пациент

Read more

Сè што е погрешно со „Prince of Persia“

Read more

На Netflix доаѓа серија за еден од најпознатите сериски убијци

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за новата серија на Netflix – „The Innocent“

Читај повеќе

Бенедикт Камбербач мисли дека бил нулта ковид пациент

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со „Prince of Persia“

Читај повеќе
  • play_arrow

На Netflix доаѓа серија за еден од најпознатите сериски убијци

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 грешки во „Twilight“ филмовите

Читај повеќе
  • play_arrow

50 работи кои веројатно не ги знаете за „Dexter“

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен вториот трејлер за „Cruella“ со Ема Стоун како негативец

Читај повеќе
  • play_arrow

Излезе трејлер за новата серија „Jupiter's Legacy“

Читај повеќе
  • filter

Девет филмови што не може да ги изгледате докрај

Читај повеќе