Активни 20.250 случаи на заразени со COVID-19

Скопје, 23 јануари 2022 (МИА) – Во текот на изминатите денови се бележат се поголем број на заразени лица со COVID-19, што се должи на брзото ширење на новиот сој омикрон.

Во моментов во земјава се активни 20.250 случаи на заразени лица, а според податоците на Светската здравствена организација во светот се дијагностицирани над 340 милиони заболени. Од СЗО предупредуваат дека ризикот од омикрон останува многу висок.

Од почетокот на епидемијата досега во земјата се направени вкупно 1.741.085 тестирања на COVID-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 254.857, бројот на оздравени пациенти е 226.409, на починати е 8.198, а бројот на активни случаи изнесува 20.250.

– Бројот на потврдени случаи на инфекција со коронавирус во светот надмина 340 милиони луѓе, соопшти вчера Светската здравствена организација. Според информациите од завчера Светската здравствена организација добила податоци за вкупно 340.543.962 заразени и 5.570.163 починати.

Најголем број заразени со COVID-19 е регистриран на 20 јануари, кога во рок од 24 часа се идентификувани 3.933.319 случаи. Најголем број потврдени случаи има во САД – речиси 68,2 милиони. Следува Индија со 38,6 милиони случаи, потоа Бразил (23,4 милиони), Британија (15,6 милиони) и Франција (15,2 милиони). Најголем број починати од Ковид-19 има во САД (852.334 лица), потоа Бразил, Индија, Русија и Мексико.

Светската здравствена организација (СЗО) вчера издаде соопштение за омикрон, во кое се наведува дека ризикот поврзан со оваа варијанта останува „многу висок“.

– Врз основа на достапните докази, ризикот поврзан со омикрон останува висок. Омикрон се шири многу побрзо од делтата, што доведува до големо ширење во заедницата, а со тоа и поголема инциденца, отколку што сме виделе во пандемијата претходно, соопшти СЗО.

СЗО додава дека, и покрај тоа што е помала веројатноста од сериозен тек на болеста отколку кај претходните видови, омикрон е многу заразен што резултира со зголемени хоспитализации и продолжување на притисокот врз здравствениот систем во многу земји, што може да доведе до значителна смртност, особено кај луѓето со чувствително здравје.

– Во многу земји се пријавени многу хоспитализации и приеми на интензивна нега, бидејќи ова се нивоа на инфекција што не ги видовме за време на пандемијата. Потребни се повеќе податоци за да ја сфатиме јачината на сојот, според количината на потрошениот кислород, употребата на респиратори и бројот на смртни случаи од омикрон, се додава во соопштението.

Во земјава вчера беа регистрирани 1.913 нови случаи на COVID-19. Од МЗ посочија дека од вкупниот број на позитивни регистрирани се 243 реинфекции. Вчера се регистрирани сe 1.353 оздравени пациенти, како и 16 починати.

Тагови
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Македонија

СОНК и МОН ги усогласија ставовите – платите од септември ќе се зголемат за 15 проценти

Read more

Пороен дожд и грмежи во попладневните и вечерните часови

Read more

176 нови ковид случаи во три дена, нема починати

Read more

Сончево и топло, максимална температура до 32 степена

Read more
 

Вести

СОНК и МОН ги усогласија ставовите – платите од септември ќе се зголемат за 15 проценти

Читај повеќе

Нафтата најскапа во последните седум недели

Читај повеќе

Русија побара од судот да го прогласи Азов за терористичка организација

Читај повеќе

Пороен дожд и грмежи во попладневните и вечерните часови

Читај повеќе

ЕУ има член што обезбедува колективна одбрана во случај на воен напад

Читај повеќе

Најдени оружје и дрога при претрес, приведен скопјанец

Читај повеќе

176 нови ковид случаи во три дена, нема починати

Читај повеќе

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Читај повеќе

Промена на неутралноста: Швајцарија сака да влезе во НАТО?

Читај повеќе