Активни шест пожари во околината на Прилеп и Битола

Вчера биле регистрирани 36 поголеми пожари. Според информациите што стигнале до Секторот за операции и координација во Центарот за управување со кризи (ЦУК), противпожарните тимови, некаде помогнати и од месното население, изгаснале 30 пожари, а 6 пожари утрово сѐ уште се водат како активни и се во тек активностите за нивното контролирање, локализирање и догаснување.

Активните пожари во моментов има во:  Општина Битола 3 пожари, кај с.Црничани (каде што гори нискостеблеста вегетација), с.Лознани (нискастеблеста вегетација) и кај с.Ивањевци (ниска вегетација) и во

Општина Прилеп, 3 пожари – кај Слепче (ниска вегетација), с.Долнени (ниска вегетација) и кај с.Тројкрсти (ниска вегетација), информираа од Центарот за управување со кризи.

Изгаснатите 30 пожари се регистрирани низ цела Македонија и тоа во:

– Општина Гази Баба, 2 пожара – кај с.Раштак (ниска вегетација и шума) и во кругот на фабрика „Железара“ (ниска вегетација);

– Општина Кисела Вода, месност „Три круши“ (ниска вегетација и шума).

– Општина Сарај, кај с.Кондово (каде што гори ниска

– Општина Карпош,с.Нерези (депонија);

– Општина Бутел,с.Радишани (ниска вегетација);

– Општина Гази Баба,с.Брњарци (ниска вегетациуја);

– Општина Прилеп, с.Ропотово место викано Дабјани (ниска вегетација);

– Оптшина Крушево 2 пожари – кај с.Бучин(ниска вегетација) и кај с.Свето Митрани (депонија);

– Општина Струмица, с.Просениково (стрниште);

– Општина Струга, 3 пожари – кај с.Татеши(ниска вегетација и стрниште), с.Лабуништа(ниска вегетација), и кај с.Заграцани и Долна Белица (ниска вегетација и стрниште ;

– Општина Кичево, 4 пожари – кај с.Туин (стрниште), с.Црвенци(стрниште), с.Зајаз (стрниште) и кај спортска сала во Кичево (стрниште);

– Општина Македонски Брод, с.Грешница (ниска вегетација);

– Општина Штип, до населба „Леваци“ (ниска вегетација);

– Општина Кочани, с.Кучичино (ниска вегетација);

– Општина Пробиштип, с.Бучиште (ниска вегетација);

– Општина Брвеница, с.Милетино (борова шума);

– Општина Гостивар, с.Градец(ниска вегетациуја);

– Општина Куманово, 4 пожари – кај месноста „Аџитепе“ (ниска вегетација), с.Уминдол (ниска вегетација), с.Ваксинце (ниска вегетација), с.Матејче (ниска вегетација);

– Општина Старо Нагоричане, с.Младо Нагоричане (ниска вегетација) и во

– Општина Крива Паланка, кај с.Градец месност „Мачиште“ (каде што гореше борова шума и ниска вегетација).

реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Македонија

Сончево и студено, попладне облачноста ќе се зголемува

Read more

ЦУК: Најбарана Итната медицинска помош со 51% од реалните повици на 112

Read more

Одржана првата Школа за напредната срцева слабост

Read more

Епидемија на корупција во Македонија, црната листа на САД ќе се проширува

Read more
 

Вести

Ужас во центарот на Белград: Судир на трамвај и такси

Читај повеќе

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Читај повеќе

Полицијата го најде 20-годишникот кој канеше на кафе ученичка во Карбинци, не утврдила елементи на кривично дело

Читај повеќе

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Читај повеќе

Нацрт-резолуција: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Читај повеќе

ЕУ се договори како ќе ја регулира вештачката интелигенција

Читај повеќе

Сончево и студено, попладне облачноста ќе се зголемува

Читај повеќе
  • filter

Спречен шверц на повеќе од 500 делови за камиони

Читај повеќе

ЦУК: Најбарана Итната медицинска помош со 51% од реалните повици на 112

Читај повеќе