Свет

Al Jazeera: Телото на Кашоги било растворено во киселина

8. ноември 2018 - 16:54 | МИА

Турски истражувачки тим пронашол траги од флуороводородна киселина и други хемикалии во бунарот во резиденцијата на саудискиот конзул во Истанбул, изјавил за Al Jazeera извор од Канцеларијата на главниот турски обвинител.

Изворот навел дека убијците на саудискиот новинар Џамал Кашоги ги раствориле деловите од телото на убиениот во киселина во една од собите на куќата во која живеел генералниот конзул Мухамед ал Отаиби.

Минатата недела советник на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека тимот кој го уби саудискиот новинар во Конзулатот во Истанбул на 2 октомври, ги отсекол деловите од неговото тело за полесно да го уништат.

Висок турски функционер исто така потврди за Al Jazeera дека телото на Кашоги било исечено и растворено во киселина.

Коментирај