Алармантен број млади луѓе заболуваат од три типа на рак

Диететичар кој е специјализиран за превенција од рак рече дека едноставните промени во животниот стил можат да бидат многу корисни кога станува збор за намалување на ризикот од развој на рак.

Стапката на помлади возрасни лица на кои им е дијагностициран рак се зголемува од 90-тите, според Американското здружение за рак, а ракот на дебелото црево, дојката и желудникот е особено загрижен за експертите. Според американските центри за контрола и превенција на болести, секој трет човек ќе развие некаква форма на болеста во текот на својот живот, пишува Business Insider.

Но, одредени промени во животниот стил можат да помогнат во спречувањето на ракот, изјави за Asbestos.com Тејал Парек, регистриран и лиценциран диететичар кој е специјализиран за помагање на пациентите со мезотелиом да ги намалат симптомите на рак преку исхрана.

Зеленчукот треба да зазема две третини од вашата чинија

Одредени растенија и храна - како јаболка, цреши, ореви, леќа, боровинки, зелен чај, домати, соја и грејпфрут - се смета дека помагаат во спречување на ракот бидејќи содржат одредени фитохемикалии, антиоксиданси и влакна, рече Парек.

Се смета дека фитохемикалиите и антиоксидансите играат улога во спречувањето на развојот на ракот преку поправка на оштетувањето на ДНК, додека влакната помагаат да се одржи здрава тежина.

„Но, експертите се согласуваат дека целокупната исхрана и тимската работа со комбинација на храна од растителна основа се најсилна заштита од рак“, рече таа.

Парек препорачува да пополните најмалку две третини од вашата чинија со растителна храна во секој оброк. Тоа вклучува овошје, зеленчук, цели зрна (како што се јачмен и киноа), билки и зачини, грав и мешунки. Додавањето различни билки и зачини е лесен начин да го зголемите количеството на растителна храна во вашата чинија, како што е пробувањето на рецепти од вегетаријанските книги за готвење, рече Парек. Или обидете се да додадете лиснат зеленчук како спанаќ и зелена салата во вашите салати.

Ограничете ја преработената храна, црвеното месо, алкохолот и солта

Парек препорача да се јаде што е можно помалку ултраобработена храна (UPF) - како што се газирани сокови и засладени житарки. UPF, кои обично се направени од хемиски модифицирани состојки преку индустриски методи, се поврзани со многу други здравствени проблеми, како што се ракот, како и со рана смрт, срцеви заболувања, дебелина и дијабетес тип 2 некој јаде UPF, поголеми се шансите да умре од рак.

Исто така, најдобро е да се избегнува црвено месо, кое Меѓународната агенција за истражување на ракот го класифицира како „веројатно канцерогено“, што значи дека може да биде поврзано со зголемен ризик од развој на болеста врз основа на тековните истражувања.

Намалувањето на солта е исто така мудро, рече Парек. Истражувањата покажуваат дека исхраната богата со сол е поврзана со зголемен ризик од рак на желудникот.

Ако навистина не можете да се откажете од алкохолот, жените и мажите треба да го ограничат на еден или два пијалоци дневно. Тоа е количината што CDC ја смета за умерена, каде што еден пијалок е еднаков на четири и пол чаши вино, три и пол чаши пиво или една чаша тврд алкохол. Имајте на ум дека Светската здравствена организација тврди дека ниту едно ниво на консумирање алкохол не е безбедно за нашето здравје.

Бидете активни најмалку 30 минути на ден

Да се ​​биде физички активен најмалку 30 минути на ден може да помогне да се спречи ракот, рече Парек. Вежбањето има огромен спектар на здравствени придобивки, а според Националниот институт за рак, ја подобрува функцијата на имунолошкиот систем и го намалува воспалението.

Вежбањето, исто така, помага да се одржи здрава тежина - според NCI, луѓето со повисоко ниво на телесни масти имаат поголема веројатност да развијат неколку видови на рак, иако истражувачите не се сигурни зошто.

Ако 30 минути дневно звучат како многу, едно истражување покажа дека дури и 4,5 минути енергична активност на ден за време на секојдневните активности може да помогне да се намалат шансите за развој на одредени видови рак за 32%.

реклама

Ревматолог советува што да јадете наутро за здрави зглобови

Read more

Почна владеењето на Близнаците: Што ќе донесе за секој хороскопски знак?

Read more

Неколку трикови за идеални пржени лепчиња

Read more

Дали редовно го јадете зеленчукот што смирува воспаленија и го намалува холестеролот?

Read more

Здравје

Ревматолог советува што да јадете наутро за здрави зглобови

Read more

Дали редовно го јадете зеленчукот што смирува воспаленија и го намалува холестеролот?

Read more

Скриени симптоми на висок крвен притисок

Read more

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more
 

Магазин

Зошто се менува бојата на очите на бебињата и кога се случува тоа?

Читај повеќе

Неколку трикови за идеални пржени лепчиња

Читај повеќе

5 работи кои се забранети после 5 попладне ако сакате да ослабете

Читај повеќе

Доматите имаат еден многу опасен несакан ефект: Некои луѓе не треба да ги јадат

Читај повеќе

Ревматолог советува што да јадете наутро за здрави зглобови

Читај повеќе

15 особини кои ги имаат најретките и најпосебнитe луѓе

Читај повеќе

Почна владеењето на Близнаците: Што ќе донесе за секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Како да испечете вкусен и крцкав леб во тенџере?

Читај повеќе

Дали градината треба да се полева наутро или навечер?

Читај повеќе