ВУХАН ПОД КАРАНТИН, ВИРУСОТ ЗАБРЗАНО СЕ ШИРИ

Алармантни снимки од кинеските болници: Паника и бес поради корона вирусот

Опасниот нов вид на корона вирус се шири низ градовите во Кина, а Вухан, местото од каде почна заразата од вчера е под карантин.

Брзото ширење на болеста предизвика паника кај граѓаните на Кина, а во болниците се случува вистински хаос поради големиот број примени пациенти, но и загрижени граѓани кои доаѓаат да се осигураат дека не се носители на опасниот, смртоносен вирус.

На социјалните мрежи веќе кружат алармантни видеа кои сведочат за паниката и хаосот во кинеските болници.

На едно видео во болница во Вухан, град од 11 милиони жители, се слуша гласот на вработена која се обидува да ги стиши пациентите во ходник за да ги слушнат нејзините упатства како да дојдат до нивните резултати од тестирањата.

Чувството на паника во Вухан е засилено од самиот факт дека градот е под карантин и забрането е влегување и излегување од метрополата, улиците се празни, исто како и полиците во супермаркетите, а граѓаните се движат наоколу само ако мораат и тоа со маски на лицата.

Бројот на заразени од новиот тип на корона вирус во централна Кина се зголеми на 830, а досега починаа 25 лица, објавија утринава државните кинески медиуми.

Истовремено, кинеската провинција Хубеј во која вирусот се појави, побара поголема финансиска помош од државните власти. Засега во 10 градови на провинцијата Хубеј е прекинат јавниот транспорт.

Градот Вухан забрзано гради нов стационар со илјада кревети за заболените, мобилизирајќи механизација од страна на приватниците.

Новиот вирус и припаѓа на групата вируси кои предизвикаа САРС, болест од која пред 17 години умреа 800 лица ширум светот, а исто така почна да се шири од Кина.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Свет

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Трамп сакал да го помилува Асанж во замена за информација за хакираните сервери

Read more

Путин: На руското оружје му нема рамно во светот

Read more

Вести

Тачи го одликува Трамп со Орденот на слободата и го покани да го посети Косово

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Отказ за советник на екс министерот Чулев поради насилно и недолично однесување

Читај повеќе

Трамп сакал да го помилува Асанж во замена за информација за хакираните сервери

Читај повеќе

Во Струмица пријавен случај на обљуба врз малолетно машко дете

Читај повеќе

Нуредини: За менаџирање со отпадот веќе има проект планови, но тоа е комплексен и скап процес

Читај повеќе

Путин: На руското оружје му нема рамно во светот

Читај повеќе

Владата ги објави имињата на предложените заменици-министри

Читај повеќе