Албанска парламентарна комисија првпат во посета на Пустец

Членовите на Комисијата за правни работи, јавна администрација и човекови права на Собранието на Албанија, со поддршка на ОБСЕ, беа во посета на Општина Пустец каде што се сретнаа со градоначалникот Пали Колефски и неговите соработници. Нивната средба беше на покана на пратеникот Васил Стерјовски кој потекнува од Пустец,

Ова е првпат парламентарна комисија на албанскиот законодавен дом да ја посети Општина Пустец. На средбата стана збор за положбата на припадниците на македонската заедница во Пустец, нивната интеграција и предизвиците со кои се соочува Општината.

Градоначалникот Колефски ги покрена прашањата кои се поврзани со условите за живот, немањето вода за пиење и канализација, лошата патна инфраструктура, малиот буџет кој Општината го добива од централната власт.

Директорот на гимназијата, Трајан Ванѓеловски, го покрена прашањето за недостигот на учебници по предметите што треба да се одржуваат на наставата по македонски јазик.

– За проблемите кои се покренаа на оваа средба ќе подготвиме извештај како комисија и ќе бараме од надлежните институции решавање на истите. Сакам посебно да ја нагласам најголема почит за македонската заедница во Албанија, која е мирољубива, достоинствена и трудољубива. Пратеникот Васил Стерјовски е најдобриот адвокат на македонската заедница во албанското Собрание, рече Улси Мања, претседател на комисијата, додавајќи дека македонската заедница е мост на соработка меѓу Албанија и Македонија.

Васил Стерјовски им се заблагодари на колегите за нивната посета на општина Пустец.

– Проблемите кои ги слушнавте во Општина Пустец редовно сум ги покренувал во Собранието, но друго е кога пратениците доаѓаат да видат одблиску, да се запознаат со условите за живот во Општина Пустец која е запоставена во последните 30 години. Со мало внимание од централната власт, Општина Пустец ќе стане пригодно место за живеење, рече Стерјовски.

На средбата присуствуваше и потпретседателката на албанскиот Парламент, Василика Хиси, која е Гркинка по потекло. На својот Facebook профил по посетата таа напиша:

„Живоописно место со одлични можности за развој на туризмот е Пустец во Преспа, населено со македонското малцинство. Правната комисија оствари средба со раководството на Општина Пустец. На состанокот се разговараше за интеграцијата на македонското малцинство, образованието на мајчин јазик, промовирање на традицијата и културата, зајакнување на капацитетите за силна општина”.

 

 

реклама

Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

Read more

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Read more

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Регион

Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

Read more

Цветанов: Софија заостанува зад Атина во односите со Скопје

Read more

Мицотакис: Направивме најдобра можна подготовка за туристичката сезона

Read more

Грција задутре го отвора преминот „Евзони“ и ја чека одлуката од ЕУ за влез на државјани од трети земји

Read more

Вести

Угостителските објекти кои организираат свадби, прослави и настани очекуваат одлука за почеток со работа

Читај повеќе

Вториот тест на Милошоски негативен на COVID-19

Читај повеќе

Најголем пораст на новозаразени од COVID-19 во САД, повеќе од 50.000

Читај повеќе

Трамп: Сè повеќе и повеќе сум лут на Кина

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести утре ќе расправа за граничниот режим со Србија и Косово

Читај повеќе

Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

Читај повеќе

Резултатите од референдумот за Кремљ претставуваат триумф

Читај повеќе

СЗО: Пандемијата се влошува, а не слабее

Читај повеќе

Тетовец ранет по расправија со двајца жители на Лавце

Читај повеќе