Албанските граѓани ќе добијат „ковид пасош“ по примената прва доза на анти-ковид вакцината

Тирана, 22 јануари 2021 (МИА) – Албанската министерка за здравство Огерта Манастирлиу изјави дека лицата кои ќе бидат вакцинирани против COVID-19, ќе добијат документ издаден од владиниот портал е-Албанија, што може да послужи како „пасош за патување“ во странство.

-Планиравме и подготвени сме преку е-Албанија да го добиеме форматот за вакцинација. Така да секој кој ја примил првата доза од вакцината ќе добие „пасош за патување“ во странство преку код скениран преку е-Албанија, рече таа.

Додаде дека поради познатите причини кои ги објави Фајзер доцни испораката на договорените над 10 илјади вакцини од оваа компанија, кои требаше да пристигнат првите денови од третата недела на овој месец.

Порад зголемениот број на новозаразени со COVID-19 упати апел до граѓаните и деловните субјекти строго да ги почитуваат мерките и протоколите.

Инаку, во последното деноноќие од направените 3.314 тестови, позитивен резултат е добиен кај 739 што е околу 23 отсто од тестираните.

Во списокот на оздравени се внесени 469, битката со опасниот вирус ја загубиле седум лица, сите во болнички услови, додека во четирите ковид болници се хоспитализирани 274 пациенти.

реклама

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more
dhoaxphe3ys1neqzguwp.gif

Научно објаснување: Зошто не може да фатите банкнота во пад?

Read more
YouTube ја ограничува заработката на каналите

YouTube ја ограничува заработката на каналите

Read more
Hyundai објави прва фотка од новиот Santa Fe

Hyundai објави прва фотка од новиот Santa Fe

Read more

Регион

Во Хрватска потврдени два случаи на јужноафриканскиот сој

Read more

Во Грција потврдена мутација од Уганда на коронавирусот

Read more

Повеќе од 3.500 заразени во Србија, 15 лица починаа

Read more

Од денеска поскапуваат патарините во Србија

Read more
 

Вести

Кривични за лица кои на граница прикажале фалсификувани ПЦР тестови

Читај повеќе

721 нов случаj на COVID-19 од 3.816 тестирања

Читај повеќе

Протест против градење висококатници во Ѓорче Петров

Читај повеќе

Тетин се обидел да изврши обљуба врз неговите две внуки

Читај повеќе

Иран: Американските напади на Сирија поттикнуваат тероризам

Читај повеќе

Во Русија почна тестирањето на вакцината Sputnik V Light

Читај повеќе

Контрола во угостителски објект во тетовско, приведени сопственикот и 18 странски државјанки

Читај повеќе

Приведени 18 лица во угостителски објект во Стајковци

Читај повеќе

Во Хрватска потврдени два случаи на јужноафриканскиот сој

Читај повеќе