Алегри пред две години го одбил Реал Мадрид

Масимилијано Алегри откри дека пред две години одбил да седне на клупата на Реал Мадрид, клупа за која многумина сонуваат.

„Пред две години имав контакт со нив, но не излезе ништо бидејќи имав договор со Јуве. Причината зошто ги одбив е бидејќи имав цврста морална приврзаност кон клубот и навивачите“, Алектри откри зошто не сакал да замине во Реал во изјава дадена за Marca.

Тој си замина од Јувентус минатото лето и оттогаш е сѐ уште без ангажман. Реал го барал кога на неговата клупа седеа Жулен Лопетеги и Сантјаго Солари, чии ангажмани не се прославија па во март 2019 мадриѓаните повторно го ангажираа Зинедин Зидан.

„Тој посвети големо внимание во изнаоѓањето баланс во тим полн со класа играчи и огромен талент. Според мене, позиционирањето на Каземиту е тактички класа од потег на Зизу“, ја опишува тој работата на Зидан во Реал.

Засега нема намера да му се врати на фудбалот.

„Ги полнам батериите и уживам во времето поминато со моето семејство во мојот град Ливорно, каде се и моите стари пријатели. Не се грижам дали мојот нареден ангажман ќе биде во или надвор од Италија. Секако ќе биде клуб со кој ќе делам ист проект, односно ќе биде клуб со амбиции да се натпреварува и да победува“, завршува Алегри.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Read more

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Read more

Фудбал

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Read more

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Read more

Сити испрати понуда за Кулибали

Read more

Спорт

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе

Пирло сака да го донесе Џеко во Јувентус

Читај повеќе
  • play_arrow

10 фудбалски легенди кои ќе се пензионираат до следната сезона

Читај повеќе

Формирани двојките за првото коло од НБА плејофот на Истокот

Читај повеќе
  • play_arrow

ПСЖ за три минути стигна до полуфиналето

Читај повеќе