Алегри: Сакам да бидам во Јувентус тоа што сер Алекс беше во Јунајтед

Тренерот на Јувентус Масимилијано Алегри призна дека му се допаѓа моделот на управување кој го применуваше во Манчестер Јунајтед легендарниот поранешен менаџер сер Алекс Фергусон.

– Секогаш има некој кој сака да го направи фудбалот посложен и тоа ме збунува. Не зборувам за некој конкретно. Можам само да кажам дека тие ги комплицираат простите нешта. Едноставноста е најтешкото нешто. Одиме во погрешна насока, бидејќи со секакви компликации ја направиме нашата работа уште потешка, вели Алегри.

Според него, корпоративниот тренер е тренерот кој носи резултати.

– Јас се сметам себе си како менаџер на клубот кој мора да направи резиме на крајот на сезоната не само во поглед на спортските перформанси, туку и во однос на развојот на играчите. Резултатите се она што во крајна линија влијае на финансиите на клубот и се надевам дека ќе ја имам истата улога како Фергусон, бидејќи тоа значи дека ќе останам во Јувентус во ист број години, додаде тој.

реклама

Војната почна, едната страна располага со драстично повеќе војници

Read more

Во Викендот без ДДВ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Read more

Како помина дебито на Пјаниќ во Барса?

Read more

Збунувачки тврдења од кавкаскиот конфликт: И двете страни победуваат

Read more

Фудбал

Обамејанг: Имав понуда од Барса, но сакав да останам во Арсенал

Read more

Како помина дебито на Пјаниќ во Барса?

Read more

Роналдо го спаси Јувентус од пораз на дербито со Рома

Read more

Шкендија славеше во Битола и се одлепи на врвот

Read more

Спорт

  • play_arrow

Обамејанг: Имав понуда од Барса, но сакав да останам во Арсенал

Читај повеќе
  • play_arrow

Како помина дебито на Пјаниќ во Барса?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо го спаси Јувентус од пораз на дербито со Рома

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајами избори финале во НБА лигата

Читај повеќе

Шкендија славеше во Битола и се одлепи на врвот

Читај повеќе

Куартараро ја врати предноста во Мото ГП по победата во Каталонија

Читај повеќе

Конте: Очајни бевме во одбрана, не може така

Читај повеќе
  • filter

Заврши „Европската фудбалска недела“ на Специјална олимпијада Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Далас со златен гол ја врати надежта

Читај повеќе