Серија А 2020/21

Алегри уште е лут: Ако Бонучи сака капитенска лента, нека си купи

Старо-новиот тренер на Јувентус, Масимилијано Алегри на вчерашната прес-конференција ги назначи капитените на „Старата дама“.

Џорџо Кјелини ќе биде првиот капитен, а негов заменик ќе биде Пауло Дибала.

Еден од новинарите се интересираше зошто Алегри не го назначи Леонардо Бонучи за капитен.

„Ако сака капитенска лента, тогаш нека си ја купи, па нека си ја носи. Тој знае дека во последната година од мојот последен мандат во Јуве, капитени беа Манџукиќ и Кедира. Капитените исто така се избираат според бројот на натпревари во клубот. Прв е Кјелини, потоа Дибала. Бројот на натпревари на Леонардо е поништен откако се пресели во Милан и почна од нула“, додаде Алегри, кој очигледно не му прости на Бонучи за бегството од Јуве во Милан во 2018 година. Искусниот капитен покајнички се врати во Торино по само една година, но неговите фанови не му простија на предавството, а очигледно ни Алегри.

URL

Инаку, во дресот на Јувентус, Бонучи одигра 442 натпревари и освои дури 17 трофеи.

Алегри го коментираше и статусот на Кристијано Роналдо.

„Роналдо е одличен играч и паметен дечко. Зборував со него вчера, како и со другите играчи. Му реков дека ова е важна сезона и бев среќен што повторно се сретнав со него. Тој сега има уште поголема одговорност затоа што пред три години имавме поискусен тим, додека сега имаме многу млади играчи“, заврши Италијанецот.

Remote video URL
реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more
Седум славни личности кои имале тежок почеток

Седум славни личности кои имале тежок почеток

Read more
Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Read more
Секси муабети: Како да бидете „безобразни во кревет“?

Секси муабети: Како да бидете „безобразни во кревет“?

Read more

Фудбал

Жоао Феликс доби два жолти картони за 10 секунди

Read more

Ајакс со неверојатни 9:0 израмни рекорд стар 40 години

Read more

Милан го тужи Лацио за расистичко скандирање на навивачите

Read more

Ексклузива на Mundo Deportivo: Барса радикално ги менува дресовите

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Жоао Феликс доби два жолти картони за 10 секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајакс со неверојатни 9:0 израмни рекорд стар 40 години

Читај повеќе

Милан го тужи Лацио за расистичко скандирање на навивачите

Читај повеќе
  • filter

Ексклузива на Mundo Deportivo: Барса радикално ги менува дресовите

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ е подготвен за ММА

Читај повеќе

L'Equipe откри неверојатни детали од договорот на Меси со ПСЖ

Читај повеќе

Адетокунбо се сретна со претседателката на Грција: И да не добиевме грчки пасоши, повторно тука ќе се враќавме

Читај повеќе

Холанд се смеел и се правел важен кога играч на Гибралтар му понудил размена на дрес

Читај повеќе

Нагелсман: Левандовски би бил одличен во НФЛ

Читај повеќе