Алек Болдвин се соочува со уште една тужба за пукањето во „Rust“

Актерот Алек Болдвин, кој ненамерно уби снимателка при снимање филм, играл „руски рулет“ ракувајќи со оружје без да ги следи безбедносните правила утврдени во филмската индустрија. Ова се наведува во новата тужба поднесена против него и продуцентите на филмот.

Мами Мичел, помошничка на сценаристот на филмот „Rust“, на чие снимање беше убиена снимателката Халина Хачинс, е вториот член од тимот кој поднесе тужба против Болдвин и продуцентите. Мичел, која повикала брза помош веднаш по несреќата, изјави дека страда од емоционален шок и други проблеми.

Таа вели дека според сценариото, воопшто немало потреба тој да пука во моментот кога е убиена Хачинс.

– Настаните што доведоа до пукањето на Болдвин не се резултат на едноставно невнимание, изјави адвокатката на Мичел пред новинарите во Лос Анџелес. – Напротив, мислиме дека Болдвин избра да игра руски рулет ракувајќи со оружјето, без да го провери, рече таа.

Тужителите сметаат оти неговото однесување и она на продуцентите на „Rust“ било опасно.  

реклама

Украинците го покажаа FrankenSAM - хибрид на американско и советско оружје

Read more

Голем месечен хороскоп за јуни: Три знака ќе добијат судбоносни шанси и понуди

Read more

Будистичка мудрост за заштита на среќата и душата: 3 ситуации кога треба да ги игнорирате луѓето

Read more

Во Германија почна да се точи нов вид гориво

Read more

Филм & ТВ

Филмските критичари: Манекенките и инфлуенсерите го уништија фестивалот во Кан

Read more

Химен доаѓа на големото платно

Read more

Прв трејлер за новиот филм со Бред Пит и Џорџ Клуни

Read more

Netflix го укинува симнувањето филмови и серии?

Read more
 

Сцена

Филмските критичари: Манекенките и инфлуенсерите го уништија фестивалот во Кан

Читај повеќе

Химен доаѓа на големото платно

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трејлер за новиот филм со Бред Пит и Џорџ Клуни

Читај повеќе

Netflix го укинува симнувањето филмови и серии?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Rammstein направи спектакл во Белград

Читај повеќе

Трејлерот за новиот филм со Блејк Лајвли е прегледан повеќе од 222 милиони пати

Читај повеќе
  • play_arrow

Селин Дион низ солзи зборуваше за ретката болест: Ако не можам да одам, ќе ползам

Читај повеќе
  • play_arrow

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Читај повеќе