Алек Болдвин уби колешка и го рани режисерот додека снимаше сцена

Холивудскиот актер Алек Болдвин пукал од реплика на пиштол на филмски сет во Ново Мексико, а во таа прилика ја убил директорката на фотографија Халина Хачинс и го ранил режисерот Џоел Соуза, соопштија локалните власти.

Смртоносниот инцидент се случил за време на снимањето на независниот игран филм „Rust“, ​​соопшти канцеларијата на шерифот на округот Санта Фе, пренесува Reuters.

„Од канцеларијата на шерифот потврдуваат дека за време на снимањето на 'Rust' биле застрелани две лица. Халина Хачинс (42), директорка на фотографија и Џоел Соуза (48), режисер, биле застрелани кога Алек Болдвин (68), продуцент и актер, испукал истрел од огнено оружје“, се вели во соопштението на полицијата.

URL

Според властите, Хачинс со хеликоптер била пренесена во болницата на Универзитетот во Ново Мексико, каде била констатирана смрт, додека Соуза со возило на брза помош бил пренесен во регионалниот медицински центар Кристус Сент Винсент, каде што бил подложен на третман за повреди.

Засега не е познато колку се сериозни повредите на Соуза.

Во извештајот на американската медиумска куќа Variety се наведува дека пукањето се случило на ранчот Бонанса Крик, продукциска локација јужно од градот Санта Фе.

Сѐ уште не е поднесено обвинение во врска со инцидентот, соопшти полицијата, додавајќи дека го истражува пукањето.

Во „Rust“ Болдвин го игра ликот на злогласниот вестерн одметник Харланд Раст. Во филмот глумат и Ренсис Фишер, Џенсен Аклс и Трејвис Фимел.

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Филм & ТВ

Како се снимаше Lord of the Rings

Read more

Дени Мастерсон прогласен за виновен за силување

Read more

Која е Нур Алфала, со која Ал Пачино ќе има дете?

Read more

Сè што е погрешно со „Малата сирена“

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Како се снимаше Lord of the Rings

Читај повеќе

Дени Мастерсон прогласен за виновен за силување

Читај повеќе

Која е Нур Алфала, со која Ал Пачино ќе има дете?

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со „Малата сирена“

Читај повеќе

Почина Драги Христов - Шпага

Читај повеќе

Ал Пачино ќе се придружи на клубот стари татковци

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за John Wick Chapter 4

Читај повеќе

Актери и актерки кои пораснале во сиромаштија, а денес се светски ѕвезди

Читај повеќе
  • play_arrow

Судот одлучи: Сцената од филмот „Romeo and Juliet“ не е детска порнографија

Читај повеќе