Алек Болдвин во прво интервју по убиството: Не го повлеков чкрапалото

Алек Болдвин тврди дека не го повлекол чкрапалото на пиштолот со којшто беше убиена снимателката Халина Хачинс.

Ова се наведува во делови од неговото прво интервју по несреќното убиство, снимено на 21 октомври во Ново Мексико, САД.

– Видете, чкрапалото не беше повлечено. Не го повлеков, изјави актерот во интервју со Џорџ Стефанопулос од ABC.

– Значи, никогаш не сте го повлекле чкрапалото?, праша Стефанопулос. – Од каде „жив куршумот“ во пиштолот?

– Не, не и не. Никогаш не би вперил пиштол кон некого и не би го повлекол чкрапалото. Никогаш!, одговори Болдвин.

Тој додаде дека не му е јасно како се појавил куршумот на снимањето на филмот Rust на ранч во близина на Санта Фе. Снимателката Халина Хачинс беше убиена на снимањето на тој филм, а режисерот Џоел Суза беше ранет, откако, според очевидци, Болдвин пукал од пиштолот.

Засега против него не е покренато обвинение.

Двајца членови на тимот покренаа граѓанска тужба поврзана со несреќата, а продуцентот и некои други лица се товарат за невнимание.

Според филмското сценарио, од него не било барано да пука во таа сцена. Сценаристката Мами Мичел, која повикала полиција по трагичниот настан, во тужбата тврди дека Болдвин, пукајќи од пиштол во насока на Хачинс, постапил непромислено и ги прекршил или занемарил безбедносните протоколи за муниција и оружје на сетот. Таа смета дека самиот Болдвин требало да провери дали има муниција во пиштолот и оти не требало да ја зема здраво за готово изјавата на помошникот-режисер дека оружјето е безбедно.

Ако не пукал Болдвин, тогаш се поставува прашањето кој пукал?

реклама

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

Прашање за ракија на британскиот „Милионер“ што само мама знае да го одговори

Read more

Филм & ТВ

Netlix ја најави втората сезона на реалното шоу Squid Game

Read more

Николас Кејџ се збогува со филмската кариера: Кажав сè што имав да кажам

Read more

Анџелина Џоли повторно ќе биде Maleficent

Read more

Кои се најдобрите филмови и серии за 2023 година според IMDb?

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Netlix ја најави втората сезона на реалното шоу Squid Game

Читај повеќе

Раперот Пи Диди е обвинет за групно силување на 17-годишна тинејџерка

Читај повеќе
  • play_arrow

Николас Кејџ се збогува со филмската кариера: Кажав сè што имав да кажам

Читај повеќе

Анџелина Џоли повторно ќе биде Maleficent

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се најдобрите филмови и серии за 2023 година според IMDb?

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со Fast X

Читај повеќе

Избрани најдобрите серии на Netflix во 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучи Меколи Калкин на 43 години?

Читај повеќе