Александра Јанева победник на овогодинешниот „Макфест“

Александра Јанева по вторпат е победник на Макфест. На овогодинешното издание таа настапи со песната „За сто години“ која ја потпиша Ристо Самарџиев. Воедно ја доби и наградата за најдобра вокална интерпретација која од годинава се вика „Драган Каранфиловски-Бојс“ и паричната награда од 10 илјади евра.

Симона Попоска со песната „Ќе најдам друг“ е второ пласирана и доби 7.500 евра а воедно е и добитничка на наградата за најдобар сценски настап во вредност од илјада евра. Трето пласирана е младата Антонија Гиговска со темата „За нас“ која доби 5 илјади евра и воедно е освојувач на наградата за дебитант која од оваа година го носи името „Душан Љубисавлевиќ-Дуле“ во вредност од илјада евра.

Најслушана песна меѓу двата фестивала е „Срце да се отвори“ која заеднички ја отпеаја Зуица Лазова и Јоце Панов, а Дамер Имери е добитник на признанието за најдобар аранжман „Драган Ѓаконовски-Шпато“.

„Генерална оценка е дека годинава имаше голем интерес за Макфест и дека композициите вратија дел од сјајот на 31.то издание на фестивалот. Работата успешно ја заврши пред се уметничкиот директор Љупчо Мирковски кој успеа професионално да си ги заврши обврските и по две години, благодарение на неговиот голем ангажман ние конечно имаме и ЦД со сите композиции кои дополнително ќе потсетуваат на фестивалот. Ревискиот оркестар на МРТВ беше феноменален, изведувачите исто така, а сметаме дека одиме чекор натаму со самото тоа што по речиси неколку децении имавме и седум странски изведувачи со што Макфест имаше и меѓународен карактер. И тие беа воодушевени од фестивалот, од организацијата и одлично се претставија пред публиката што резултираше со многу гласови за нив. Голема благодарност и до водителот Димитар Атанасовски и режисерот на преносот Перо Попов и целата екипа на МРТВ кои придонесоа Макфест да биде успешен. Ние се трудиме да ја продолжиме приказната за Макфест, бидејќи тоа е еден од традиционалните белези на Штип и фестивалот мора да живее бидејќи без него не губи само Штип, туку и македонската музика...и затоа толку се трудиме околу неговото опстојување и организација“, изјави Драган Ристов, од прес центарот на Макфест.

Макфест е во организација на Општина Штип и се оддржа на 2,3 и 4 јуни со директен пренос на МРТВ. На него настапија 30 изведувачи од кои 7 од странство. Во двете полуфинални вечери беа изведени по 15 композиции, а во финалето 20. Се гласаше на три начина, со СМС, петчлено меѓународно жири во кое имаше и двајца странци а за првпат меѓу себе гласаа и пејачите.

Погледнете го настапот на Александра Јанева со победничката песна:

[jw: https://www.youtube.com/watch?v=j4quxNf_1Ts]

 

реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Спасовски: Кривична пријава и суспензија за полицаецот од Битола кој нападна Ром

Read more

20-годишно момче загина во несреќа на Галичица

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

МК сцена

Песната „Сакам да живеам“ од Нокаут победничка на 35. „Макфест“

Read more

„Параноја“ е новата песна на култните „Санаториум“

Read more

„Уживања“ со прилепчаните The Dreamers

Read more

„Дај замижи“ – прва авторска песна на кавадарчаните 4U Band

Read more

Сцена

  • play_arrow

Ова се најдобрите крими филмови на сите времиња

Читај повеќе
  • filter

Доделени наградите на 19. Синедејс

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Џеј Ло и Малума со секси спот за песните „ Pa Ti + Lonely“

Читај повеќе

Marvel ги одложи премиерите за следната година

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со „Anabelle Comes Home“

Читај повеќе

Ќе се снима продолжение на славниот „The Passion of the Christ“

Читај повеќе

„Синеплекс“ повторно ги отвора киносалите

Читај повеќе
  • play_arrow

Втор трејлер за анимираната авантура „Over The Moon“

Читај повеќе
  • play_arrow

Netflix го објави официјалниот трејлер за хорор-серијата „The Haunting of Bly Manor“

Читај повеќе