СЕРИЈА А 2020/21

Алексис: Го обожавам овој спорт, сакам цело време да играм

Чилеанецот синоќа со два гола ја сруши Парма, а тие два се први на еден Чилеанец за Интер после 22 години.

Интер синоќа гостуваше кај Парма во последниот натпревар од 25. коло во Серија А. Алексис Санчес во 54-тата и 62. минута донесе водство кое неговиот тим до крајот го задржа, иако Парма успеа да намали во 71. минута преку Ернани. Но, на крајот Интер победи со 1:2 со што ја зголеми предноста на табелата на +6 во однос на второпласираниот Милан.

„Беше тежок натпревар, но таква е оваа лига. Мора да се бориш ако сакаш да победиш. На прав пат сме, треба само да мислиме на себе и да не правиме грешки“, вели двојниот стрелец, 32-годишниот Алексис Санчес.

Remote video URL

Последен пат кога чилеански фудбалер во дресот на Интер постигна два гола на еден натпревар е во 1999 година кога легендарниот Иван Заморано погоди двапати и тоа против... Парма!

„По поразот во финалето од Лига Европа, целиот тим многу се подобри, особено младите играчи. Тоа е благодарение на работата која ја врши тренерот. Едноставно, го направивме наредниот чекор“, додава тој зборувајќи за Sky Sport.

Санчес дојде во Интер на крајот од август 2019 година од редовите на Манчестер Јунајтед, но тешко му одеше враќањето во форма. Лани одигра 22 натпревара, постигна 4 гола со 9 асистенции, но одигра вкупно само 918 минути или 41,72 во просек. Сезонава досега има 18 натпревари, 5 гола и исто толку асистенции, а на теренот мина 823 минути или 45,72 во просек.

„Јас секогаш сакам да играм. Јас сум како лав кој цело време сака да си игра, но моето искуство му го оставам на располагање на тренерот. Го обожавам овој спорт. Сакам да играм и мислам дека тоа можете да го видите на теренот. Среќен сум од овој натпревар. Сите се жртвувавме и добро се подготвивме за овој натпревар заедно со стручниот штаб“.

реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Комисијата за заразни болести препорача продолжување на рестриктивните мерки

Read more

Фудбал

Перес уверува: Гарантирам дека нема да има суспензии

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Read more

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Read more
 

Спорт

Перес уверува: Гарантирам дека нема да има суспензии

Читај повеќе

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Читај повеќе

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Читај повеќе

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Читај повеќе

Претседателот на УЕФА е особено повреден од предавството на еден човек

Читај повеќе

УЕФА го возвраќа ударот: Тешки санкции за учесниците во Супер лигата

Читај повеќе

Бајиќ е новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Читај повеќе

Тотенхем го отпушти Мурињо

Читај повеќе
  • play_arrow

YouTube ѕвездата Џејк Пол го нокаутира славниот ММА борач Бен Аскрен

Читај повеќе