Алексис раскина со Манчестер и потпиша договор со Интер

Чилеанското крило по многу перипетии на крајот спогодбено го раскина договорот со Манчестер Јунајтед и како слободен играч потпиша со тимот од Милано.

Манчестер Јунајтед сепак не заработи ниту евро од Алексис Санчес. Минатото лето преговорите со Интер резултираа со позајмица и тоа поголемиот дел од платата да му го отплаќа Јунајтед откако Англичаните не ги прифатија понудите за трансфер кои ги доставуваше Интер. На крајот, излезе дека Манчестер беспари го продаде својот играч кој според договорот со „Црвените ѓаволи“ заработуваше високи 12 милиони евра по сезона.

Чилеанецот имаше договор со Манчестер до 30 јуни 2022 година, но се договори истиот да биде спогодбено раскинат. Така, денеска како слободен играч потпиша 3-годишен договор со „Нераѕурите“ според кој ќе заработува нешто помалку од 7 милиони евра по сезона.

URL

Според тоа, Санчес сега е третиот најплатен играч во Интер, веднаш зад Ромелу Лукаку и Кристијан Ериксен.

Играта на Санчес до пред паузата поради коронавирусот навестуваше дека Интер нема да го задржи бидејќи и самиот Антонио Конте беше незадоволен од она што го прикажуваше, иако дел од сезоната пропушти поради повреда која сигурно влијаеше и на неговата форма. Затоа, пак, по паузата Санчес покажа друга форма и стана еден од најактивните играчи на теренот, а со тоа и се избори за место во првите единаесет.

реклама

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Read more

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Моќни илустрации ги покажуваат разликите меѓу Истокот и Западот

Read more

Неверојатни факти за животот во Шведска

Read more

Фудбал

Арсенал не успеа да ги казни грешките на Ливерпул

Read more

Кепа не го одигра последниот натпревар за Челси, тврди Лампард

Read more

Во Струмица ќе никне најмодерниот терен со вештачка трева

Read more

Времеплов: Пред 3 години Вардар го постигна првиот гол во Лига Европа

Read more

Спорт

  • play_arrow

Арсенал не успеа да ги казни грешките на Ливерпул

Читај повеќе

Кепа не го одигра последниот натпревар за Челси, тврди Лампард

Читај повеќе

Во Струмица ќе никне најмодерниот терен со вештачка трева

Читај повеќе
  • play_arrow

Времеплов: Пред 3 години Вардар го постигна првиот гол во Лига Европа

Читај повеќе

Крауч е инпресиониран: Тијаго може да игра и по влечки

Читај повеќе

Роналдо: Серија А сега е потешка, со Пирло сме задоволни

Читај повеќе

Варди за голот со пета: На ударот му дадов шмек а ла Кројф

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет клупски легенди кои шокантно се вратиле „дома“

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов историски рекорд на Кристијано Роналдо

Читај повеќе