Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Босанскиот музичар Ален Исламовиќ всушност не се вика така. Решил да престане да го користи своето вистинско име бидејќи сметал дека тоа не е соодветно за неговиот имиџ.

Имено, кога групата „Divlje jagode“ станувала сѐ попопуларна во раните 80-ти години на минатиот век, вниманието на продуцентите го привлекол младиот пејач Алија Исламовиќ.

„Кога се појави 'Divlje jagode', групата во која пееше Исламовиќ, водачите на поранешниот Jugoton дојдоа до идеја што на почетокот не му се допадна. Тие му предложија на Алија да го користи уметничкото име Ален, со образложение дека звучи подобро и дека ќе добие голема популарност меѓу публиката. Тој малку се двоумеше, не сакаше да си го смени името, но набрзо попушти и ги послуша советите на претпоставените. Денес речиси никој не знае дека всушност името на Ален е Алија“, изјави за Курир неименуван извор.

Пејачкот потврди дека овие наводи се точни.

„Точно е. Нема ништо чудно во тоа, многу светски ѕвезди избираат друго име за да ѝ се претстават на јавноста, обично некое што звучи попримамливо. Така беше и во мојот случај“, објасни Исламовиќ.

Ален беше член на рок бендот „Divlje jagode“ од 1979 до 1986 година, а потоа на „Bijelo Dugme“ од 1986 до 1989.

реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Музика

Која е жената што Шакира ја спомнува во новата песна?

Read more

Нова песна на Шакира и нова прозивка - овој пат на сметка на свекорот: Сѐ уште не стапнал в гроб

Read more

Аријана Гранде поднесе барање за развод по само 2 години брак

Read more

Нели Фуртадо воодушеви со смел фустан и одличен изглед на 44-годишна возраст

Read more
 

Сцена

Фановите на Rotten Tomatoes ги избраа најдобрите филмови во последните 25 години

Читај повеќе

Која е жената што Шакира ја спомнува во новата песна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Времеплов: Пред 29 години се емитуваше првата епизода од култните Friends

Читај повеќе
  • play_arrow

Нова песна на Шакира и нова прозивка - овој пат на сметка на свекорот: Сѐ уште не стапнал в гроб

Читај повеќе

Како изгледаше Бетмен низ годините?

Читај повеќе
  • play_arrow

Излезе трејлерот за претстојниот документарец за Бекам

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за Barbie

Читај повеќе
  • play_arrow

Гледачите на Netflix се навлечени на новата крими серија

Читај повеќе
  • play_arrow

Николас Кејџ е речиси непрепознатлив во трејлерот за новиот вестерн

Читај повеќе