Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Босанскиот музичар Ален Исламовиќ всушност не се вика така. Решил да престане да го користи своето вистинско име бидејќи сметал дека тоа не е соодветно за неговиот имиџ.

Имено, кога групата „Divlje jagode“ станувала сѐ попопуларна во раните 80-ти години на минатиот век, вниманието на продуцентите го привлекол младиот пејач Алија Исламовиќ.

„Кога се појави 'Divlje jagode', групата во која пееше Исламовиќ, водачите на поранешниот Jugoton дојдоа до идеја што на почетокот не му се допадна. Тие му предложија на Алија да го користи уметничкото име Ален, со образложение дека звучи подобро и дека ќе добие голема популарност меѓу публиката. Тој малку се двоумеше, не сакаше да си го смени името, но набрзо попушти и ги послуша советите на претпоставените. Денес речиси никој не знае дека всушност името на Ален е Алија“, изјави за Курир неименуван извор.

Пејачкот потврди дека овие наводи се точни.

„Точно е. Нема ништо чудно во тоа, многу светски ѕвезди избираат друго име за да ѝ се претстават на јавноста, обично некое што звучи попримамливо. Така беше и во мојот случај“, објасни Исламовиќ.

Ален беше член на рок бендот „Divlje jagode“ од 1979 до 1986 година, а потоа на „Bijelo Dugme“ од 1986 до 1989.

реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Икарди објави приватни пораки од Ванда и ја нарече токсична

Read more

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Read more

Музика

Шакира по раскинувањето со Пике: Жртвував сѐ за тој да биде фудбалер

Read more

Енрике Иглесијас објави видео на кое страсно се бакнува со обожавателка

Read more

Филмот за Витни Хјустон ќе има премиера во декември

Read more

Р. Кели осуден за снимање и поседување детска порнографија

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Објавен првиот трејлер за серијата The Last of Us

Читај повеќе

Знаете ли која серија е најпопуларна на торент сајтовите?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Палатата загрижена: 5. сезона на The Crown се фокусира на мрачниот период на Чарлс

Читај повеќе
  • play_arrow

Првиот трејлер за „Asterix and Obelix: The Middle Kingdom“ со Златан Ибрахимовиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Хиларија и Алек Болдвин го добија седмото дете

Читај повеќе

Мила Кунис: Немаме намера да израснеме разгалени детишта

Читај повеќе
  • play_arrow

„Најсреќниот човек на светот“ е македонски кандидат за Оскар 

Читај повеќе
  • filter

Дона од Baywatch ја откри тајната како на 54 години изгледа прекрасно

Читај повеќе