Alexa на Amazon е во големи проблеми

Интерните извештаи и неодамнешните отпуштања покажуваат дека Amazon повеќе не верува во своите хардверски планови.

Amazon годинава беше принуден да отпушти голем дел од своите вработени. Еден оддел што го доживеа најголемиот удар на ова поле е тимот на Alexa, кој е одговорен за создавање на некои од најдобрите Echo дисплеи.

Сега станува сè појасно зошто се случи оваа ситуација, бидејќи се чини дека одделот Worldwide Digital на Amazon претрпува големи загуби, а тоа ги вклучува уредите Echo и Prime Video, додека иднината на одделот Alexa е неизвесна.

Извори запознаени со ситуацијата посочуваат дека оперативната загуба на одделот Alexa во текот на првиот квартал од 2022 година изнесува околу три милијарди долари. Ова е најголема загуба за кој било оддел во Amazon.

Гледајќи ги овие резултати, може да се дојде до заклучок дека вообичаениот план на Amazon, кој вклучува субвенционирање на продажба на хардвер, преку продажба на услуги и други производи кои се нудат со хардверот, не функционира толку добро како што се мислеше.

Се истакнува дека Alexa претставува огромен неуспех на имагинацијата, како и пропуштена шанса. Изворите велат дека нема јасна насока во која треба да се оди со хардвер во компанијата.

И покрај големиот број отпуштања и нови проблеми, Amazon нагласува дека останува посветена на развојот на уредите Echo и Alexa и ќе продолжи да инвестира во нив.

Тагови
реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Вести

Чудни минерали што ги нема на Земјата откриени во астероид кој паднал во Африка

Read more

Како изгледа глобално затоплување од 3°C?

Read more

Столбовите на создавањето какви што не сме ги виделе досега

Read more

Илон Маск тврди дека ќе ги вгради првите чипови во човечки мозок за шест месеци

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Што ако НАСА никогаш не постоеше?

Читај повеќе

Кои телефони на Nokia ќе добијат Android 13?

Читај повеќе

Чудни минерали што ги нема на Земјата откриени во астероид кој паднал во Африка

Читај повеќе

Apple тестира еден од најважните новитети за iOS

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа глобално затоплување од 3°C?

Читај повеќе

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Читај повеќе
  • filter

Столбовите на создавањето какви што не сме ги виделе досега

Читај повеќе

Маск ги зголеми цените на Starlink за Украинците

Читај повеќе
  • play_arrow

Новите телефони ќе можe да преживеат пад на бетон

Читај повеќе