Алфа Ромео го претстави болидот за сезоната 2023

Ф1
МИА / КАЈГАНА
/ 07.02.2023 / 17:17

Тимот на Алфа Ромео го претстави новиот Формула 1 болид со кој ќе се натпреварува во новата сезона.

Сезоната 2023 година ќе биде последна за швајцарскиот тим под спонзорското име, Заубер и Алфа Ромео ќе ја прекинат соработката на крајот на годината.

Од сезоната 2026, Заубер ќе започне стратешко партнерство со Ауди, кој веќе има стекнато малцински удел во тимот.

Валтери Ботас и Џоу Гуанју ќе продолжат да возат за Алфа Ромео во 2023 година.

Тагови
реклама

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Read more

Познати цените за новите Москвич модели

Read more

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Read more

Колку долго човек може да остане буден?

Read more

Ф1

Се активира старо правило во Ф1, ќе има казни за качување на ограда

Read more

Алонсо: Во Австралија одиме да го надградиме успехот од првите две трки сезонава

Read more

Рикардо возеше Ф1 болид во австралиска оф-роуд авантура

Read more

Верстапен: Не сум среќен, требаше да победам

Read more
 

Спорт

Ракометната ЛШ ќе се игра и за викенд, тренерите добија право на челенџ

Читај повеќе
  • play_arrow

Крафт најдолго леташе на Планица

Читај повеќе

Украина донесе одлука која ќе предизвика хаос во светот на спортот

Читај повеќе

Меси има 5 добри причини да се врати во Барса

Читај повеќе
  • play_arrow

Преродените Лејкерс на праг на директен влез во плеј-оф

Читај повеќе
  • play_arrow

Супержена: Го победи ракот и го донесе Челси до полуфинале на ЛШ

Читај повеќе

Куман: Претседателот на Барселона ме излажа за Меси

Читај повеќе

Де Хеа одби да го продолжи договорот со Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Откриено колку пари заработил Лука Модриќ во кариерата

Читај повеќе