Alfa Romeo никогаш повеќе нема да биде иста

Два дизајнерски детали што на сите им паѓаат на ум кога ќе помислат на Alfa Romeo се: горните скриени рачки на задните врати и поместената предна табличка.

Скриените рачки исчезнаа во 2020 година со пензионирањето на Giulietta, но се вратија со моделот Junior. А поместената предна табличка наскоро ќе биде укината и најверојатно никогаш нема да се врати.

Отсега сите модели на Alfa ќе имаат регистерски таблички во средината. Ако симетријата ви е важна, ова е добра вест за вас.

Причината се новите прописи за безбедност на пешаците.

Шефот за дизајн на Alfa Romeo, Алехандро Месонеро-Романос, изјави за Autocar дека оваа промена доаѓа како резултат на Општите безбедносни регулативи на Европската Унија (GSR). Очигледно, поставувањето на плочката во средината го намалува ризикот од повреда. Ќе биде интересно да се знае дали оваа одлука ќе влијае и на дизајнот на автомобилите што се продаваат надвор од 27-те земји на ЕУ.

Alfa веќе се прилагоди на новата регулатива со поставување на табличката во средината на моделот Junior.

Иако ЕУ практично ја принудува Alfa Romeo да се откаже од поместената предна табличка, Месонеро-Романос е задоволен од тоа: „Ова сепак ќе ни даде симетрија, па јас сум среќен - јас сум еден од оние на кои им се допаѓа табличката во средината.

Иако асиметричниот изглед постои уште од 50-тите, има многу модели со табличка во средината. Кул автомобили како SZ и GTV имаа централно поставена предна регистарска табличка, како и Montreal, Alfetta и Alfasud.

Тагови
реклама

Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Read more

Во Германија запленет кокаин вреден една милијарда евра

Read more

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Read more

Три вида цвеќиња што треба да се поткастрат во јуни за подобро да растат и цветаат

Read more

Авто новости

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Read more

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Read more

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Read more

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Read more
 

Автомобили

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако видите паричка на вратата од автомобилот, веднаш повикајте полиција

Читај повеќе

Toyota Celica се враќа со 2.0-литарски турбо мотор и погон на 4 тркала

Читај повеќе

Која е функцијата на сивите кутии што се појавија на семафорите во Германија?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

10 интересни, но сосема непотребни факти за автомобилите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Нова ера за Porsche: 911 стана хибрид

Читај повеќе